Nauka

Polskie Noble: znamy laureatów!

06.11.2012 16:30
Profesorowie: Krzysztof Palczewski, Mieczysław Mąkosza, Maciej Wojtkowski i Ewa Wipszycka to laureaci tegorocznych Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Profesorowie: Krzysztof Palczewski, Mieczysław Mąkosza, Maciej Wojtkowski i Ewa Wipszycka to laureaci tegorocznych Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wyróżnienia, popularnie określane mianem "polskich Nobli", zostaną wręczone po raz 21.
 
Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 6 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie. Laureaci otrzymają po 200 tysięcy złotych.
 
Nagrody FNP - nazywane czasem "polskimi Noblami" - uważa się za najpoważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce. Otrzymują je wybitni uczeni za osiągnięcia, "które przesuwając granice poznania, otwierają nowe perspektywy badawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają mu znaczące miejsce w nauce światowej".
 
Pierwszy z tegorocznych laureatów - prof. Krzysztof Palczewski z Case Western Reserve University w Cleveland (USA) - otrzymał Nagrodę FNP w obszarze nauk o życiu i o Ziemi. Do jego najważniejszych dokonań należy skrystalizowanie i opisanie struktury białka zwanego rodopsyną oraz odkrycie mechanizmów powodujących degenerację siatkówki oka prowadzącą do utraty wzroku.
 
Zdaniem prezesa FNP prof. Macieja Żylicza prof. Palczewski powinien znaleźć się w gronie tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Otrzymali ją amerykańscy uczeni za badania nad inteligentnymi receptorami na powierzchni komórek. Tymczasem strukturę receptorów - dla komórek oka reagujących na światło - określił również właśnie prof. Palczewski.
 
"Myślałem, że dostanie Nagrodę Nobla. Otarł się o nią, ale niestety się nie załapał" - powiedział PAP prof. Maciej Żylicz komentując przyznanie Nobla Amerykanom.
 
Laureatem Nagrody FNP w obszarze nauk chemicznych i o materiałach został prof. Mieczysław Mąkosza z Instytutu Chemii Organicznej PAN. Doceniono go za "opracowanie i wprowadzenie do kanonu chemii organicznej nowej reakcji - Zastępczego Podstawienia Nukleofilowego".
 
Reakcja ta dotyczy związków aromatycznych, które mają ogromne znaczenie w życiu codziennym. Stosuje się je m.in. w przemyśle farmaceutycznym, środkach ochrony roślin, elektronice. Związki te swoją budową przypominają plaster miodu, złożony z węgla i wodoru, w którego wnętrzu zamknięte są wolne elektrony tworzące tzw. chmurę elektronową.
 
Głównym osiągnięciem prof. Mąkoszy jest odkrycie i wyjaśnienie szczegółowych cech tej reakcji, takich jak orientacja, zakres i ograniczenia, a także subtelnych szczegółów jej mechanizmu. Dokonanie to w znaczny sposób przyczyniło się do rozwoju chemii organicznej zarówno w sensie intelektualnym, jak i praktycznym.
 
W obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich uhonorowano prof. Macieja Wojtkowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. FNP nagrodziła go za "opracowanie i wprowadzenie do praktyki okulistycznej metody tomografii optycznej z detekcją fourierowską".
 
Tomografia optyczna pozwala na rekonstruowanie za pomocą światła trójwymiarowej struktury tkanki z rozdzielczością rzędu mikrometrów. Umożliwia ona bezbolesną i prowadzoną na żywo obserwację funkcji i struktur organizmu.
 
Prof. Ewa Wipszycka z Uniwersytetu Warszawskiego została tegoroczną laureatką Nagrody FNP w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za "wszechstronną rekonstrukcję funkcjonowania wspólnot klasztornych w późnoantycznym Egipcie".
 
Nagrodzona monografia "Mnisi i wspólnoty monastyczne w Egipcie, wieki IV-VIII" podsumowuje trzy dekady badań laureatki nad przestrzenną, wspólnotową i ekonomiczną organizacją klasztorów zlokalizowanych nad Nilem w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.
 
Kandydatów do Nagrody FNP mogą zgłaszać wybitni przedstawiciele nauki zaproszeni imiennie przez Zarząd i Radę Fundacji. Rolę Kapituły konkursu pełni Rada Fundacji, która dokonuje wyboru laureatów na podstawie opinii niezależnych recenzentów i ekspertów oceniających dorobek kandydatów.
 
Nagrody FNP są przyznawane od 1992 r. Grono laureatów, łącznie tegorocznymi zdobywcami Nagrody, liczy już 76 osób. Są wśród nich tak wybitni profesorowie, jak m.in. Tomasz Dietl, Andrzej Jajszczyk, Wiesław W. Jędrzejczak, Krzysztof Matyjaszewski, Karol Modzelewski, Karol Myśliwiec, Andrzej Paczkowski, Jadwiga Staniszkis, Jan Strelau, Jerzy Szacki, Andrzej Udalski, Aleksander Wolszczan. 

Wyróżnienia, popularnie określane mianem "polskich Nobli", zostaną wręczone po raz 21. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 6 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie.

Laureaci otrzymają po 200 tysięcy złotych. Nagrody FNP - nazywane czasem "polskimi Noblami" - uważa się za najpoważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce. Otrzymują je wybitni uczeni za osiągnięcia, "które przesuwając granice poznania, otwierają nowe perspektywy badawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają mu znaczące miejsce w nauce światowej". 

Pierwszy z tegorocznych laureatów - prof. Krzysztof Palczewski z Case Western Reserve University w Cleveland (USA) - otrzymał Nagrodę FNP w obszarze nauk o życiu i o Ziemi. Do jego najważniejszych dokonań należy skrystalizowanie i opisanie struktury białka zwanego rodopsyną oraz odkrycie mechanizmów powodujących degenerację siatkówki oka prowadzącą do utraty wzroku. 

Zdaniem prezesa FNP prof. Macieja Żylicza prof. Palczewski powinien znaleźć się w gronie tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Otrzymali ją amerykańscy uczeni za badania nad inteligentnymi receptorami na powierzchni komórek. Tymczasem strukturę receptorów - dla komórek oka reagujących na światło - określił również właśnie prof. Palczewski. - Myślałem, że dostanie Nagrodę Nobla. Otarł się o nią, ale niestety się nie załapał - powiedział prof. Maciej Żylicz komentując przyznanie Nobla Amerykanom. 

Laureatem Nagrody FNP w obszarze nauk chemicznych i o materiałach został prof. Mieczysław Mąkosza z Instytutu Chemii Organicznej PAN. Doceniono go za "opracowanie i wprowadzenie do kanonu chemii organicznej nowej reakcji - Zastępczego Podstawienia Nukleofilowego". Reakcja ta dotyczy związków aromatycznych, które mają ogromne znaczenie w życiu codziennym. Stosuje się je m.in. w przemyśle farmaceutycznym, środkach ochrony roślin, elektronice. Związki te swoją budową przypominają plaster miodu, złożony z węgla i wodoru, w którego wnętrzu zamknięte są wolne elektrony tworzące tzw. chmurę elektronową. 

Głównym osiągnięciem prof. Mąkoszy jest odkrycie i wyjaśnienie szczegółowych cech tej reakcji, takich jak orientacja, zakres i ograniczenia, a także subtelnych szczegółów jej mechanizmu. Dokonanie to w znaczny sposób przyczyniło się do rozwoju chemii organicznej zarówno w sensie intelektualnym, jak i praktycznym. 

W obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich uhonorowano prof. Macieja Wojtkowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. FNP nagrodziła go za "opracowanie i wprowadzenie do praktyki okulistycznej metody tomografii optycznej z detekcją fourierowską". Tomografia optyczna pozwala na rekonstruowanie za pomocą światła trójwymiarowej struktury tkanki z rozdzielczością rzędu mikrometrów. Umożliwia ona bezbolesną i prowadzoną na żywo obserwację funkcji i struktur organizmu. 

Prof. Ewa Wipszycka z Uniwersytetu Warszawskiego została tegoroczną laureatką Nagrody FNP w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za "wszechstronną rekonstrukcję funkcjonowania wspólnot klasztornych w późnoantycznym Egipcie". Nagrodzona monografia "Mnisi i wspólnoty monastyczne w Egipcie, wieki IV-VIII" podsumowuje trzy dekady badań laureatki nad przestrzenną, wspólnotową i ekonomiczną organizacją klasztorów zlokalizowanych nad Nilem w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. 

Kandydatów do Nagrody FNP mogą zgłaszać wybitni przedstawiciele nauki zaproszeni imiennie przez Zarząd i Radę Fundacji. Rolę Kapituły konkursu pełni Rada Fundacji, która dokonuje wyboru laureatów na podstawie opinii niezależnych recenzentów i ekspertów oceniających dorobek kandydatów. 

Nagrody FNP są przyznawane od 1992 roku grono laureatów, łącznie tegorocznymi zdobywcami nagrody, liczy już 76 osób. Są wśród nich tak wybitni profesorowie, jak m.in. Tomasz Dietl, Andrzej Jajszczyk, Wiesław W. Jędrzejczak, Krzysztof Matyjaszewski, Karol Modzelewski, Karol Myśliwiec, Andrzej Paczkowski, Jadwiga Staniszkis, Jan Strelau, Jerzy Szacki, Andrzej Udalski, Aleksander Wolszczan. 

(ew/PAP)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Przyznano Polskie Noble

W tym roku prestiżową nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej otrzymało jedynie troje naukowców.
Posłuchaj
09'55 Polskie Noble rozdane
więcej

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, nazywane polskimi Noblami otrzymali: profesor Anna Wierzbicka z Australian National University w Canberze, profesor Tomasz Guzik z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz profesor Tadeusz Marek Krygowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

W tym roku wyjątkowo przyznano trzy, a nie jak to zwykle bywało cztery nagrody.

- Nagroda jest traktowana jako najbardziej prestiżowe wyróżnienie naukowe w Polsce. Rada fundacji, która pełni rolę kapituły tej nagrody, uznała na podstawie opinii i recenzji ekspertów, że w tym roku będzie troje laureatów – tłumaczy powody decyzji Jakub Wojnarowski, dyrektor ds. programowych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

W tym roku w dziedzinie nauk humanistycznych Polskiego Nobla otrzymała lingwistka, profesor Anna Wierzbicka, która opisała język języków.

Stworzyła ponad sześćdziesiąt uniwersalnych pojęć, obecnych we wszystkich językach świata. Jak tłumaczyła podczas rozmowy z redaktor Dorotą Truszczak ludzi bardziej dziwi, że jakieś słowo nie funkcjonuje w innej kulturze niż to, że funkcjonuje we wszystkich językach na świecie.

Profesor
Profesor Anna Wierzbicka

 

 

 

- Niektóre pojęcia wydają się oczywiste, na przykład negacja czyli "nie". Nikt się nie dziwi, że we wszystkich językach znajduje się słowo "nie". Najbardziej ludzie się dziwią nie co do tego, co znajdujemy, ale co do tego, że jakiegoś słowa gdzieś nie ma. Na przykład, gdy nie ma takiego pojęcia jak kolor czy niebo – tłumaczyła Wierzbicka, laureatka Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Idea powstania "alfabetu myśli ludzkiej” powstała w Polsce, jednak prace nad stworzeniem Naturalnego Metajęzyka Semantycznego tempa nabrały dopiero w Australii, gdzie polska profesor wykłada na jednym z uniwersytetów.

- Pierwszych czternaście pojęć zaproponowałam na podstawie języka polskiego i języków europejskich mi znanych, ale w Australii nagle znalazłam się w środowisku, gdzie było wielu ekspertów od bardzo różnych języków świata – opowiada podczas rozmowy z redaktor Truszczak.

Choć Naturalny Metajęzyk Semantyczny nie jest językiem esperanto, to zdaniem laureatki może być bardzo pomocny w porozumiewaniu się. Za pomocą 60 prostych słów można opisywać znaczenie każdego słowa w każdym języku obcym

- Można w nim formułować wszystkie wyjaśnienia w sposób niezależny od różnych języków i różnych kultur. To jest taka pojęciowa "lingua franka" dla całego świata – stwierdziła profesor Anna Wierzbicka.

Polskiego Nobla otrzymał także profesor Tomasz Guzik, lekarz z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opisał on rolę układu odpornościowego w powstawaniu nadciśnienia tętniczego. Guzik jest jednym z najmłodszych laureatów tej nagrody. Do swoich dokonań podchodzi z pewną dozą ostrożności i skromności.

Profesor
Profesor Tomasz Guzik

 

 

- Dopiero czas pokaże, czy to jest rewolucyjne odkrycie. Dlatego, że najważniejsze jest to, w jakim stopniu ta obserwacja przekłada się na sytuację pacjentów – powiedział podczas rozmowy z redaktor Truszczak.

Trzecim tegorocznym laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest profesor Tadeusz Marek Krygowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Laureat stworzył metodę opisywania aromatyczności substancji. Opracował indeks HOMA (Harmonic Oscillator Model Of Aromacity), który pozwala za pomocą liczb opisywać aromatyczność związków organicznych. I wcale nie chodzi o zapachy.

- Aby zrozumieć na czym ta metoda polega, należy powiedzieć, że połowa związków organicznych w przyrodzie jest aromatyczna, czyli ma specjalny układ atomów węgla – opisuje profesor. – Chodzi o związki, które mają zastosowanie w farmakologii, czy w przemyśle chemicznym, detergenty, ale także substancje wybuchowe – mówi laureat.

Profesor
Profesor Tadeusz Marek Krygowski

 

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej są przyznawane za osiągnięcia i odkrycia stanowiące istotny wkład w życie duchowe i postęp cywilizacyjny naszego kraju oraz zapewniające Polsce miejsce w nauce światowej. Każdy z laureatów otrzymuje 200 tys. zł. Nagrody są przyznawane w czterech obszarach: nauk humanistycznych i społecznych, przyrodniczych i medycznych, nauk ścisłych oraz nauk technicznych. W tym roku nie wyłoniono laureata w kategorii nauk technicznych.

Polskie Noble są przyznawane od 1992 r. Grono laureatów, łącznie z tegorocznymi zdobywcami nagrody, liczy 68 osób. Są wśród nich m.in.: prof. Tomasz Dietl, prof. Wiesław Jędrzejczak, prof. Zofia Kielan-Jaworowska, prof. Karol Modzelewski, prof. Andrzej Paczkowski, prof. Jadwiga Staniszkis, prof. Stefan Swieżawski, prof. Maciej Gliwicz, prof. Andrzej Udalski, prof. Aleksander Wolszczan.

Aby wysłuchać relacji z rozdania nagród, wystarczy kliknąć "Polskie Noble rozdane" w boskie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

(mb)

Czytaj także

Przyznano "Polskie Noble"

W tym roku prestiżową nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej otrzymało jedynie troje naukowców.
Posłuchaj
09'55 Polskie Noble rozdane
więcej

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, nazywane polskimi Noblami otrzymali: profesor Anna Wierzbicka z Australian National University w Canderze, profesor Tomasz Guzik z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz profesor Tadeusz Marek Krygowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

W tym roku wyjątkowo przyznano trzy, a nie jak to zwykle bywało cztery nagrody.

- Nagroda jest traktowana jako najbardziej prestiżowe wyróżnienie naukowe w Polsce. Rada fundacji, która pełni rolę kapituły tej nagrody uznała na podstawie opinii, recenzji ekspertów, że w tym roku będzie troje laureatów – tłumaczy powody decyzji Jakub Wojnarowski, dyrektor ds. programowych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

W tym roku w dziedzinie nauk humanistycznych Polskiego Nobla otrzymała lingwistka profesor Anna Wierzbicka, która opisała język języków.

Stworzyła ponad sześćdziesiąt uniwersalnych pojęć, obecnych we wszystkich językach świata. Jak tłumaczyła podczas rozmowy z redaktor Dorota Truszczak ludzi bardziej dziwi, że jakieś słowo nie funkcjonuje winnej kulturze niż to, że funkcjonuje we wszystkich językach na świecie.

Profesor
Profesor Anna Wierzbicka

 

 

 

- Niektóre pojęcia wydają się oczywiste, na przykład negacja czyli "nie". Nikt sie nie dziwi, że we wszystkich językach znajduje się słowo "nie". Najbardziej ludzie się dziwią nie co do tego, co znajdujemy, ale co do tego, że jakiegoś słowa gdzieś nie ma. Na przykład, gdy nie ma takiego pojęcia jak kolor czy niebo – tłumaczyła Wierzbicka, laureatka Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Idea powstania "alfabetu myśli ludzkiej” powstała w Polsce, jednak prace nad stworzeniem Naturalnego Metajęzyka Semantycznego tempa nabrały dopiero w Australii, gdzie polska profesor wykłada na jednym z uniwersytetów.

- Pierwszych czternaście pojęć zaproponowałam na podstawie języka polskiego i języków europejskich mi znanych, ale w Australii nagle znalazłam się w środowisku, gdzie było wielu ekspertów od bardzo różnych języków świata – opowiada podczas rozmowy z redaktor Truszczak.

Mimo, że Naturalny Metajęzyk Semantyczny nie jest jezykiem esperanto, to zdaniem laureatki może być bardzo pomocny.

- Można w nim formułować wszystkie  wyjaśnienia w sposób niezależny od różnych języków i różnych kultur. To jest taka pojęciowa lingua franka dla całego świata – stwierdziła profesor Anna Wierzbicka.

Polskiego Nobla otrzymał także profesor Tomasz Guzik, lekarz z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opisał on rolę układu odpornościowego w powstawaniu nadciśnienia tętniczego. Guzik jest jednym z najmłodszych laureatów tej nagrody. Do swoich dokonań podchodzi z pewną doza ostrożności i skromności.

Profesor
Profesor Tomasz Guzik

 

 

- To czy to jest rewolucyjne odkrycie to pokaże czas. Dlatego, że najważniejsze jest to w jakim stopniu ta obserwacja przekłada się na sytuację pacjentów – powiedział podczas rozmowy z redaktor Truszczak.

Trzecim tegorocznym laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest profesor Tadeusz Marek Krygowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Laureat stworzył metodę opisywania aromatyczności substancji. Jak tłumaczy Krygowski, jest to ważne odkrycie, ponieważ wszystko co wiąże się  z procesami życiowymi jest to procesem chemicznym. Natomiast badania aromatyczności poszerzają rozumienie tych oddziaływań.

- Chociażby takie zagadnienie jak implanty w przypadku zastępowania zużytych części organizmu . Na przykład, gdy przy stawie biodrowym trzeba wykonać wymianę części zużytej na nową to trzeba zrobić odpowiedni polimer. Dzięki postępowi w rozumieniu oddziaływań w tej chwili te implanty są na wiele lat nie szkodliwe i  umożliwiają mechaniczną działalność jaką jest poruszanie się – tłumaczył swoje dokonania profesor Tadeusz Marek Krygowski.

Profesor
Profesor Tadeusz Marek Krygowski

 

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej są przyznawane za osiągnięcia i odkrycia stanowiące istotny wkład w życie duchowe i postęp cywilizacyjny naszego kraju oraz zapewniające Polsce miejsce w nauce światowej. Każdy z laureatów otrzymuje 200 tys. zł. Nagrody są przyznawane w czterech obszarach: nauk humanistycznych i społecznych, przyrodniczych i medycznych, nauk ścisłych oraz nauk technicznych. W tym roku nie wyłoniono laureata w kategorii nauk technicznych.

Polskie Noble są przyznawane od 1992 r. Grono laureatów, łącznie z tegorocznymi zdobywcami nagrody, liczy 68 osób. Są wśród nich m.in.: prof. Tomasz Dietl, prof. Wiesław Jędrzejczak, prof. Zofia Kielan-Jaworowska, prof. Karol Modzelewski, prof. Andrzej Paczkowski, prof. Jadwiga Staniszkis, prof. Stefan Swieżawski, prof. Maciej Gliwicz, prof. Andrzej Udalski, prof. Aleksander Wolszczan.

Aby wysłuchać relacji z rozdania nagród, wystarczy kliknąć "Polskie Noble rozdane" w boskie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

 

(mb)

Czytaj także

Polskie Noble rozdane!

07.12.2011 17:34
Tomasz Giaro, Jan Potempa, Maciej Lewenstein i Elżbieta Frąckowiak odebrali nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Każdy z wybitnych naukowców dostał po 200 tysięcy złotych.
Prof. dr hab. Tomasza Giaro (L), prof. dr hab. Jan Potempa (2L), prof. dr hab. Elżbieta Frąckowiak (2P), prof. dr hab. Maciej Lewenstein (P)
Prof. dr hab. Tomasza Giaro (L), prof. dr hab. Jan Potempa (2L), prof. dr hab. Elżbieta Frąckowiak (2P), prof. dr hab. Maciej Lewenstein (P)Foto: fot. PAP/Paweł Kula
Posłuchaj
00'13 Profesor Maciej Lewenstein: dzięki moim badaniom w przyszłości będzie możliwość dokładniejszego określania czasu
00'22 Profesor Jan Potempa: dzięki tym badaniom może uda się w przyszłości stworzyć lek na paradontozę
00'27 Profesor Elżbieta Frąckowiak: badałam wykorzystanie kompozytów węglowych
00'19 Profesor Tomasz Giaro: konkluzją badań jest to, że pojęcia prawda nie można używać w obszarze nauk normatywnych
więcej

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Profesor Maciej Lewenstein, pracujący w dwóch instytutach w Hiszpanii zajmował się optyką kwantową i fizyką ultrazimnych gazów. Dzięki jego badaniom w przyszłości będzie możliwość dokładniejszego określania czasu czy odległości. Znajdzie to wykorzystanie na przykład w technologii GPS do lepszego i szybszego informowania o korkach.

Profesor Jan Potempa, pracujący na Uniwersytecie Jagiellońskim i na Uniwersytecie w Louisville w USA, scharakteryzował nową rodzinę proteinaz bakteryjnych i wskazał na ich rolę w rozwoju chorób przyzębia. Mówił, że dzięki tym badaniom może uda się w przyszłości stworzyć lek na paradontozę.

Profesor Elżbieta Frąckowiak z Politechniki Poznańskiej badała wykorzystanie kompozytów węglowych do elektrochemicznego magazynowania i konwersji energii. Wyniki jej badań mogą być kiedyś wykorzystywane przy wytwarzaniu i magazynowaniu energii pochodzącej z alternatywnych źródeł.

Profesor Tomasz Giaro z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał nagrodę za interdyscyplinarną analizę kategorii prawdy w doktrynach prawa od antyku do współczesności. Naukowiec powiedział, że konkluzją jego badań jest to, że pojęcia "prawda" nie można używać w obszarze nauk normatywnych.

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zostały przyznane po raz dwudziesty. Organizatorzy zaznaczają, że nagrody otrzymują osoby "które przesuwając granice poznania, otwierają nowe perspektywy badawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają mu znaczące miejsce w nauce światowej".

IAR, aj