Nauka

Nadajnik z grafenu zrewolucjonizuje technologię?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 17:00
Cienka warstwa węgla, za którą niedawno przyznano Nobla, ma szanse zrewolucjonizować komunikację bezprzewodową.
Nadajnik z grafenu zrewolucjonizuje technologię?
Foto: sxc.hu/cc.

Na razie nadano i odebrano trzy litery, „IBM”, za pomocą chipa radiowego wykonanego z grafenu.

Grafen, niezwykła forma węgla o grubości jednego atomu, ma niezwykłe właściwości fizyczne: doskonale przewodzi prąd i ciepło, może zatem w przyszłości zastąpić krzem jako podstawowy budulec elektroniki.

Jak dotąd obwody służące do komunikacji bezprzewodowej, takie jak Bluetooth czy WiFi, nie mogły posiadać grafenowych tranzystorów, bo nowatorski materiał był na to zbyt delikatny. W 2011 roku naukowcy z IBM stworzyli mikrochip radiowy, ale pozostałe komponenty szybko zniszczyły te grafenowe, co pogarszało się jeszcze, kiedy wzrastało natężenie prądu.

Teraz grafen nareszcie został oswojony. Po prostu nałożono go na metalowe komponenty, a nie - jak dotąd - odwrotnie. Wówczas warstwa węgla pozostaje nienaruszona. - Po prostu odwracając kolejność, stworzyliśmy tranzystory 10 000 razy lepsze niż wcześniej - mówi kierujący projektem Shu-Jen Han.

Właściwości grafenu powodują, że potrzebuje on mniej mocy do pracy niż tradycyjne chipy. Nowa, tańsza technologia może trafić pod strzechy w ciągu dwóch dekad.

(ew/NewScientist)

Zobacz więcej na temat: grafen technologie