Nauka

Małe firmy pracują nad fuzją jądrową

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 17:00
Małe, młode firmy dołączyły do wyścigu, w którym nagrodą jest bezpieczna, tania energia w nieograniczonych niemal ilościach. Prace nad tak zwaną fuzją jądrową opisuje tygodnik "Nature".
Audio
  • Małe firmy wygrają wyścig energetyczny? / R. Motriuk / IAR
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Fuzja jądrowa imituje to, co dzieje się na słońcu. Lekki wodór łączy się w cięższe atomy, wydzielając przy okazji gigantyczne ilości energii.

Paliwo występuje w naturze, skażenie jest znikome, emisji dwutlenku węgla brak. Dlatego fuzją zajęli się naukowcy w ramach prowadzonego we Francji międzynarodowego programu ITER, który kosztuje miliardy dolarów.

Postępy są, ale także - spore opóźnienia. - Problemem projektu ITER są nie tyle technologie, co chaotyczne i rozproszone zarządzanie - mówi Mitch Waldrop z „Nature”. Dlatego małe firmy, takie jak Helion Energy czy Tri Alpha w Kalifornii chcą osiągnąć kontrolowaną fuzję taniej i szybciej. Tri Alpha ukrywa szczegóły technologiczne tak bardzo, że nie ma nawet strony internetowej. Ale zapowiada, że będzie produkować energię z fuzji za niewiele ponad dekadę.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA fizyka fuzja
Czytaj także

To lepsze niż zimna fuzja. Czy fuzja jądrowa rozwiąże problemy ludzkości?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 02:00
Naukowcy są coraz bliżej rozwiązania energetycznych problemów świata. Kalifornijscy eksperci pokonali właśnie jedną z barier w procesie tak zwanej fuzji jądrowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grafen prosto z kuchni

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 22:10
Europejscy naukowcy stworzyli grafen metodą domową, a dokładniej - kuchenną. O tym, jak wyprodukowali ten cenny materiał piszą na portalu prestiżowego tygodnika „Nature”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Albert Einstein - skromny geniusz, który "przewrócił fizykę do góry nogami"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 12:00
Alberta Einsteina większość z nas kojarzy głównie z teorii względności, którą trzeba był wkuwać na pamięć w szkole. Genialny fizyk skrywał jednak tajemnice, o których świat miał zapomnieć. Nie udało się.
rozwiń zwiń