Nauka

Barcelona: informatycy pomagają w leczeniu raka

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 00:07
Barcelońscy informatycy, pracownicy Narodowego Centrum Obliczeń, pomagają w leczeniu nowotworów. Opracowali metodę analizy genetycznej, która dokładnie określa typ nowotworu, jaki doprowadził do choroby.
Audio
  • Informatyka pomaga zwalczać raka - E. Wysocka / IAR.
Barcelona: informatycy pomagają w leczeniu raka
Foto: Glow Images/East News

Dzięki temu można dokładnie wyznaczyć dawki lekarstw czy zaplanować sesje chemioterapii.

Nie ma jednego rodzaju nowotworu wątroby, śledziony, czy piersi. Każdy z nich ma wiele odmian. Dlatego barcelońscy naukowcy pobierają od pacjenta zdrowe oraz chore komórki i porównują ich kod genetyczny. W zależności od tego, które geny zostały w nim uszkodzone, identyfikują typ nowotworu, który doprowadził do mutacji i choroby.

Metoda została opracowana przy współpracy z lekarzami, którzy zapewniają, iż pomaga im w zaplanowaniu leczenia.

Test jest szybki i dokładny. Dotychczas w barcelońskich klinikach na wynik podobnego badania trzeba było czekać tydzień.

Dzięki nowej metodzie - rezultaty otrzymywane są już po 5 godzinach.W Narodowym Centrum Obliczeniowym pracuje 300 naukowców. Tam też znajduje się „Mare Nostrum” - największy w Hiszpanii komputer, za pośrednictwem którego opracowano badanie.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA informatyka medycyna
Czytaj także

Polacy wyleczyli sparaliżowanego. Świat komentuje

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 20:00
Pacjent po eksperymentalnym przeszczepie pracował na sukces. Operacja była ryzykowna, a rehabilitacja długa i trudna. Ale pacjent, który we wrocławskim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przeszedł skomplikowany zabieg przeszczepu własnych komórek z mózgu do kręgosłupa mówi, że było warto.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komórki macierzyste do walki z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 00:01
Amerykańscy naukowcy mają nowy pomysł na wykorzystanie komórek macierzystych. Eksperci z Uniwersytetu Harvarda chcą, by zwalczały one raka mózgu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego pamiętamy to, co pamiętamy?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 00:02
Naukowcy mają nowe wskazówki dotyczące tego, jak działa nasza pamięć. Szczegółowe obserwacje wyspecjalizowanych komórek w mózgu prowadzili badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Northwestern.
rozwiń zwiń