Nauka

Chiński komputer znów na szczycie TOP500

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 19:00
Tianhe-2 (Droga Mleczna-2) już po raz czwarty znalazł się na pierwszym miejscu na publikowanej co pół roku liście Top 500 - rankingu komputerów o największej mocy obliczeniowej.
Superkomputer Titan w Oak Ridge National Laboratory
Superkomputer Titan w Oak Ridge National LaboratoryFoto: Oak Ridge National Laboratory.

Nikt nie potrafi go pobić. Znajdujący się w Kantonie chiński superkomputer został zbudowany przez Narodowy Uniwersytet Technologii Obronnych.

Moc Tianhe-2 to 33,86 petaflopów (petaflop - 10 do potęgi 15 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę).

Najszybszy europejski superkomputer znajduje się w szwajcarskim Lugano. Nazywa się Piz Daint, a jego moc obliczeniowa to 6,27 petaflopów.

Najwięcej superkomputerówznajduje się w USA - aż 231. W Europie jest ich 130, niewiele mniej w Azji - 120.

Wyścig w dziedzinie budowy superkomputerów rozpoczął się w latach 60. XX wieku.

Ranking Top 500 jest publikowany dwa razy do roku, na zmianę w USA i w Niemczech. Pełny najnowszy ranking ma zostać opublikowany we wtorek na stronie Top500.org. Od lat na liście znajduje się polski klaster Zeus z Krakowa. W styczniu krakowski Cyfronet i Akademia Górniczo-Hutnicza uruchomią jeszcze potężniejszego Prometheusa. - Prometheus będzie największym superkomputerem w historii Polski. Obecnie zająłby 30. miejsce na liście najszybszych na świecie - zapowiadał kilka tygodni temu dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, prof. Kazimierz Wiatr. Zapowiedział, że nowy superkomputer powinien być oddany do użytku w pierwszej dekadzie stycznia.

(ew/PAP)

Zobacz więcej na temat: komputery technologie NAUKA
Czytaj także

Spełnienie wizji science-fiction. Nadchodzi sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 14:55
Wizje z książek i filmów science-fiction stają się rzeczywistością już teraz. Choć możemy tego nie zauważyć, bo te zmiany nie są gwałtowne. Coraz częściej używamy inteligentnych systemów komputerowych, które przejmują za nas wykonywanie pewnych czynności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Li-Fi to przyszłość internetu?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 16:53
Li-Fi, czyli sygnał przesyłany za pomocą światła, może kiedyś uzupełnić albo częściowo zastąpić tradycyjny bezprzewodowy internet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie kolejny polski superkomputer. W Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 11:11
Politechnika Gdańska podpisała w czwartek umowę na dostawę superkomputera wartego 30 mln zł. Cały system zostanie zbudowany do końca tego roku.
rozwiń zwiń