Nauka

Microsoft nie boi się sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 02:00
Sztuczna inteligencja nie zabije ludzkości - uważa szef działu badań giganta Microsoft. Tym samym bagatelizuje on czarny scenariusz, o jakim mówił niedawno znany brytyjski fizyk, profesor Stephen Hawking.
Audio
  • Jaka jest przyszłość sztucznej inteligencji? (Rafał Motriuk / IAR)
kadr z filmu Ja, robot
kadr z filmu "Ja, robot"Foto: mat. prasowe

Zdaniem Hawkinga, który jest sparaliżowany i mówi przez syntezator mowy, zagrożenie dla ludzkości ze strony maszyn w przyszłości może być realne. - Myślę, że powstanie pełnej, sztucznej inteligencji mogłoby zwiastować koniec rasy ludzkiej. Wynaleziona przez człowieka taka inteligencja może się sama przeprogramować i prześcignąć nas, bo ludzie są ograniczeni powolną biologiczną ewolucją - mówił.

Inni eksperci są podobnego zdania, ale Eric Horvitz z Microsoftu nie jest aż takim pesymistą. Mówi, że faktycznie sztuczna inteligencja może uzyskać nawet świadomość, ale bardziej będzie ona pomagać człowiekowi niż mu zaszkodzi.

Ludzkość może mieć zyski na polu gospodarki, edukacji i codziennego życia. Horvitz, który zarządza zespołem tysiąca ludzi pracujących między innymi nad sztuczną inteligencją, mówi o sobie, że jest technologicznym optymistą.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: sztuczna inteligencja technologie
Czytaj także

Komputer przeszedł test Turinga!

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 00:02
Program, który przekonał naukowców, że jest 13-letnim chłopcem, jako pierwsza maszyna w historii przeszedł test Turinga. Zawsze uważano, że będzie to przełom w rozwoju sztucznej inteligencji. Czy czeka nas rewolucja AI?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hawking: Sztuczna inteligencja zagrozi ludziom

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 22:20
Sztuczna inteligencja może kiedyś zagrozić istnieniu ludzkości. Tak uważa znany brytyjski astrofizyk i popularyzator nauki, profesor Stephen Hawking.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaka jest przyszłość sztucznej inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 18:08
Nadzieje, lęki, wyobrażenia dotyczące ewentualnego zastosowania... To wszystko dotyczy sztucznej inteligencji.
rozwiń zwiń