Nauka

Curiosity miał spięcie. Nie działa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 20:00
NASA bada przyczyny krótkiego spięcia w systemie elektrycznym marsjańskiego łazika Curiosity. Robot został czasowo unieruchomiony. Agencja szuka rozwiązania.
Curiosity nad Windjaną
Curiosity nad WindjanąFoto: NASA.

Awarię wykryto kilka dni temu. Łazik dokonał kolejnego wiercenia i próbował przenieść do zainstalowanego w jego wnętrzu mini-laboratorium próbki skały. Następiło krótkie spięcie, które unieruchomiło zautomatyzowany wysięgnik łazika.

Inżynierowie NASA badają problem i sposoby jego usunięcia. Może to potrwać kilka dni. Do tego czasu urządzenie będzie unieruchomione. Zostało skonstruowane tak, aby ze względów bezpieczeństwa wyłączać się w przypadku każdego spięcia. Tak było i tym razem.

Łazik Curiosty wylądował na Marsie w sierpniu 2012 roku. Odkrył już ślady erozji wodnej oraz geologiczne pozostałości środowiska, w którym mogły istnieć prymitywne mikroorganizmy. 

(ew/PAP/NASA)

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie na Marsie. Po latach odnaleziono zaginionego robota

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 14:45
Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że lądownik Beagle 2, który miał wylądować na powierzchni Marsa w 2003 roku, ale jego misja zakończyła się niepowodzeniem, został odnaleziony na zdjęciach wysokiej rozdzielczości wykonanych przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DISCOVR znowu nie poleciał. Wystartuje dzisiaj?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 01:00
Eksperci NASA musieli przełożyć start solarnego satelity DISCOVR. To kolejne opóźnienie. Najpierw problemem była telemetria, potem w bazie kosmicznej na Florydzie zepsuł się radar, wreszcie przeszkodził wiatr.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mars dymił. Naukowcy badają zjawisko

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 22:22
Dziwna struktura, która pojawia się w atmosferze Marsa, doczekała się pierwszego naukowego opracowania.
rozwiń zwiń