Nauka

Ekolodzy i ekonomiści wzywają do rozprawy z elektrośmieciami

11.05.2015 11:11
Podczas wspólnej konferencji zaapelowali do parlamentarzystów o wprowadzenie rozwiązań , które rozwiążą kwestię bezpiecznego neutralizowania starych urządzeń RTV-AGD.
Jan Szczepanik uznawany jest za jedną z osób, które w znaczący sposób przyczyniły się do powstania telewizji
Jan Szczepanik uznawany jest za jedną z osób, które w znaczący sposób przyczyniły się do powstania telewizjiFoto: Athena Lao/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)
Posłuchaj
01'06 Ekolodzy i ekonomiści wzywają do rozprawy z elektrośmieciami - Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Witold Banach
więcej

Jednym z pomysłów jest wprowadzenie tak zwanego depozytu na wymianę. Płaciłyby go jedynie osoby, które przy zakupie nowego sprzętu chłodniczego nie deklarowałyby oddania starego urządzenia. Aleksander Traple ze Związku Pracodawców Branży Elektroodpadów wyjaśnia, że dzięki temu urządzenia za darmo będą odbierane od klientów sklepów i trafiały do wyspecjalizowanych punktów utylizacji. Po naszej deklaracji sprzedawca będzie musiał odwieźć stary sprzęt do wyspecjalizowanego punktu, by uniknąć własnych, dodatkowych kosztów w razie gdyby urządzenie "zaginęło" i zostało niewłaściwie zagospodarowane. Traple dodaje, że ten postulat dotyczy tylko urządzeń chłodniczych i to ma spowodować lepsze ich zagospodarowanie i wywiązanie się Polski z zaleceń Unii Europejskiej.

Ekonomista Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adma Smitha uważa, że wprowadzenie depozytu znacznie zmniejszy koszty utylizacji zużytych urządzeń. Obecnie, jego zdaniem, wydajemy za odbiór starych urządzeń od 75 do 90 milionów rocznie, nie mając pewności, że zostaną one odpowiednie zabezpieczone. Tymczasem, według ekonomisty, po wprowadzeniu depozytu koszty odbioru oscylowałyby w okolicach 3 milionów.

Doktor Anna Kiepas-Kokot z Katedry Ekologii, Ochrony i Kształtowania Środowiska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przestrzega, że jeżeli w nowej ustawie o elektroodpadach nie znajdą zapisy, które skutecznie będą zachęcały do utylizacji urządzeń AGD w profesjonalnych zakładach, ucierpi na tym nasze środowisko. Doktor Kiepas-Kokot przypomina, że chłodziarki i zamrażarki zawierają gazy chłodnicze, które przez nieprofesjonalną utylizację wydostają się do atmosfery, niszcząc warstwę ozonową, przyczyniając się do efektu cieplarnianego.

Według danych Związku Pracodawców Branży Elektroodpadów w Polsce, aż 80 procent sprzętu RTV-AGD nie jest utylizowane w wyspecjalizowanych punktach lecz wywożone na złom, gdzie nie można bezpiecznie dla środowiska ich przetwarzać.

A w środę rządowy projektu ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym rozpatrzą członkowie sejmowej podkomisji ochrony środowiska.

(IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Natura i technika. Jak ujarzmiano światło

13.02.2015 20:00
Goście Hanny Marii Gizy opowiedzą o tym, czym jest światło dla człowieka i jak elektryczność zmieniła oblicze Ziemi.
Widok nocnych świateł Europy z wysokości orbity okołoziemskiej
Widok nocnych świateł Europy z wysokości orbity okołoziemskiejFoto: woodleywonderworks/flickr/cc

Podczas 68. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych proklamowano rok 2015 Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło, w ramach którego odbywają się obchody Dnia Światła dla Ziemi.

Gośćmi audycji będą: Joanna Godlewicz-Adamiec, prof. dr hab. Jan Mostowski i prof. Tomasz R. Woliński.

***
Na "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" w sobotę (14.02) w godz. 16.00-16.30 zaprasza Hanna Maria Giza.

mc/jp

Czytaj także

Prędkość światła naprawdę niepokonana?

14.02.2015 18:00
Bez względu na to, jak szybko się poruszamy, fotony będą – w stosunku do nas – poruszać się z prędkością 300 tys. km na sekundę. Jest szansa, by kiedyś prześcignąć światło?
Czy tzw. prędkość nadświetlna, znana z opowieści fantastyczno-naukowych, jest możliwa?
Czy tzw. prędkość nadświetlna, znana z opowieści fantastyczno-naukowych, jest możliwa?Foto: Depositphotos
Posłuchaj
28'55 Światło w nauce i w kulturze (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
więcej

To jedno z pytań, jakie padło w audycji Hanny Marii Gizy poświęconej światłu. Punktem wyjścia do tych świetlnych rozmów był fakt ustanowienia przez ONZ roku 2015 Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło. W jego ramach odbywać się będą obchody Dnia Światła dla Ziemi.
O świetle – fali elektromagnetycznej (albo i strumieniu cząstek), o świetle – fundamentalnym dla kultury, wcale nie tak jednoznacznym, symbolu opowiadali w Dwójce zaproszeni badacze.
***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadziła: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Joanna Godlewicz-Adamiec (Instytut Germanistyki UW), prof. dr hab. Jan Mostowski (Instytut Fizyki PAN), prof. Tomasz R. Woliński (Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej, koordynator Roku Światła w Polsce z ramienia UNESCO)

Data emisji: 14.02.2015

Godzina emisji: 16.00

jp/asz

Czytaj także

Domowe akumulatory elektryczne. Energia na tygodnie

01.05.2015 20:00
Akumulatory, które mogą przechowywać elektryczność oraz uniezależnić użytkowników od tradycyjnych sieci energetycznych.
Panele słoneczne
Panele słoneczneFoto: Pixabay.com
Posłuchaj
00'49 Domowe akumulatory elektryczne - IAR/ R. Motriuk
więcej

To najnowszy pomysł amerykańskiej firmy Tesla Motors, która obecnie produkuje elektryczne samochody.
Latem Tesla zamierza jednak wypuścić na rynek domowe litowo - jonowe akumulatory. Mają one gromadzić elektryczność produkowaną przez panele słoneczne na przykład na dachu domu właściciela. Jedno ogniwo ma magazynować nawet 10kWh energii; to wystarczy, by sto razy zagotować wodę w czajniku lub trzy tygodnie bez przerwy pracować na laptopie.

- Można więc całkiem zrezygnować z dostaw energii. Wystarczą panele słoneczne i akumulatory; nic więcej nie trzeba - przekonuje szef firmy Elon Musk. Dodaje, że takie rozwiązanie to także zero emisji gazów cieplarnianych.

Zdaniem sceptyków, projekt Tesli może się nie udać, bo lepsza może okazać się na przykład technologia oparta na wodorze; poza tym własne projekty mają konkurencyjne firmy: GE czy LG.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: ekologia nauka technologie