Nauka

Operacja z drukiem 3D. Sukces polskich ortopedów!

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 19:00
Ortopedzi ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu przeprowadzili największą w Polsce udaną operację z wykorzystaniem technologii druku 3D.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Phalinn Ooi/flickr/CC

Zabieg rekonstrukcji tak dużego obszaru kości miednicy odbył się w kraju po raz pierwszy.

O przebiegu operacji poinformował w czwartek na konferencji prasowej ordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu dr Jerzy Nazar.

Trwający pięć godzin zabieg został przeprowadzony na początku listopada u 50-letniego pacjenta, u którego wykryto rozległy nowotwór kości. Choroba zaatakowała kość krzyżową, biodrową i znaczną część miednicy. Jak podkreślił dr Nazar, który kierował zespołem operacyjnym, „gdyby nie możliwość zastosowania nowej technologii pacjentowi groziła amputacja kończyny z prawie połową miednicy i praktycznie krańcowe inwalidztwo z niemal całkowitym unieruchomieniem”.

W skład zespołu operacyjnego weszło trzech ortopedów, neurolog, chirurg naczyniowy i dwóch anastezjologów.

- Innowacyjność zabiegu polegała na zastosowaniu protezy wykonanej metodą druku 3D, czyli protezy stworzonej indywidualnie dla danego pacjenta – wyjaśnił Nazar. Jak dodał, operacja przeprowadzona w Poznaniu była pierwszym zabiegiem rekonstruującym tak duży obszar kości. Na świecie podobne zabiegi przeprowadza zaledwie kilka ośrodków ortopedycznych.

- Przed zabiegiem operacyjnym na podstawie prześwietleń i skanów przygotowywany jest model miednicy i na nim zaznacza się zakres guza, który musi zostać usunięty. Dopiero po tym, w oparciu o zakres operacji budowany jest model protezy, którą następnie wykonuje się przy użyciu technologii druku 3D – tłumaczył.

Średni czas przygotowania takiego typu protezy to ok. sześciu tygodni. W tym przypadku były to dwa miesiące, a jej koszt wyniósł 70 tys. zł.

Obecnie pacjent jest w dobrej formie fizycznej i psychicznej. Lekarze podkreślają, że po zabiegu czeka go jeszcze od czterech do sześciu tygodni rehabilitacji.

(PAP)

Czytaj także

Polski Nobel za pracę nad polimerami

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 03:00
O swoim życiu i pracy badawczej opowie profesor Stanisław Penczek z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klinika z Poznania światowym pionierem transmisji operacji krtani i szyi

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 10:23
Cykl internetowych transmisji operacji krtani i szyi wykonywanych w ośmiu europejskich szpitalach organizuje Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antybiotyki pod ochroną. Sukces stał się zagrożeniem

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 01:25
- Jakbyśmy nie szaleli z antybiotykami, to nie doszłoby do sytuacji, w której nie mamy czym leczyć. Zginęliśmy od sukcesu antybiotykoterapii - mówi mikrobiolog, prof. Waleria Hryniewicz.
rozwiń zwiń