Nauka

LIGO czyli poszukiwacze fal grawitacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 18:00
Potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych otwiera nową epokę w astrofizyce. Od teraz o historii Wszechświata będzie można dowiedzieć się nie tylko z promieniowania elektromagnetycznego, ale i zaburzeń grawitacji.
LIGO - prace w tunelu
LIGO - prace w tuneluFoto: LIGO.

11 lutego 2016 roku naukowcy pracujący na detektorze LIGO (skrót od "Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory" – czyli Laserowe Obserwatorium Interferometryczne Fal Grawitacyjnych) potwierdzili istnienie fal grawitacyjnych. Przewidział je Albert Einstein.

LIGO to detektor fal grawitacyjnych. Jest wspólnym przedsięwzięciem naukowców z MIT, Caltech i wielu innych szkół wyższych i uniwersytetów. Cały projekt jest sponsorowany przez amerykańską National Science Foundation.

Pomysł budowy detektora powstał w 1992. Budowę rozpoczęto w 1996, a zakończono cztery lata później, natomiast pierwszych badań naukowych dokonano w 2002. 

Dwie identyczne instalacje 

Obserwatorium LIGO to nie jedna, lecz dwie identyczne instalacje, oddalone od siebie o ponad 3 tys. kilometrów. Jedna z nich znajduje się w Hanford w stanie Waszyngton, a druga w Livingston w stanie Luizjana.

Instalacja, która z góry wygląda jak litera L, to dwie rury o długości 4 km każda, stykające się pod kątem prostym. Każde z ramion detektora zbudowane jest z betonowej rury o średnicy 2 m, w której wnętrzu znajduje się druga rura ze stali nierdzewnej, w której panuje niemal całkowita próżnia.

W miejscu, w którym rury się łączą, umiejscowiony jest laser oraz rozdzielacz wiązki świetlnej. Dzięki rozdzielaczowi wiązka lasera zostaje rozdzielona i skierowana do obu ramion w tym samym czasie.

Wiązki docierają do zwierciadeł umieszczonych na końcu każdej z rur. Aby osiągnąć maksymalną dokładność pomiaru promienie są odbijane tam i z powrotem około 100 razy, po czym zostają skierowane do fotodetektora. Następnie komputer porównuje obie wiązki lasera zarejestrowane w fotodetektorze i dzięki zjawisku interferencji wylicza różnicę dróg przebytych przez obydwie wiązki.

Drogi te teoretycznie powinny być identyczne, ale jeżeli w czasie pomiaru przez Ziemię przejdzie fala grawitacyjna, wtedy jedno z ramion detektora będzie nieco dłuższe.

Detektory są niezwykle czujne. Zabezpieczono je, aby nie podlegały przypadkowym zakłóceniom, na przykład sejsmicznym.

Powstanie więcej detektorów 

LIGO współpracuje z kilkoma innymi obserwatoriami fal grawitacyjnych, na przykład 3-kilometrowym detektorem ulokowanym niedaleko włoskiej Pizy. LIGO to nie jedyny instrument tego typu. Obecnie działają w podobny sposób działają też detektory GEO600, VIRGO, a w fazie projektów pozostają AIGO, LCGT.

ESA wysłała w kosmos detektor LISA Pathfinder, który będzie badał fale grawitacyjne z przestrzeni kosmicznej.

Planowane są też kolejne podobne instalacje naziemne, dzięki którym badanie zakłóceń czasoprzestrzeni będzie dokładniejsze.

Badanie Wszechświata przy pomocy detektorów fal grawitacyjnych to zupełnie nowa dziedzina badań astronomicznych oraz uzupełnienie obserwacji prowadzonych obecnie – poprzez obserwacje promieniowania elektromagnetycznego (w całym zakresie) oraz detektory neutrin. Przez rejestrowanie fal grawitacyjnych możliwa jest obserwacja największych kosmicznych zjawisk: zderzeń gwiazd neutronowych, czarnych dziur lub wybuchów supernowych.

(ew/Wiki/LIGO)

Czytaj także

Fale grawitacyjne istnieją! Albert Einstein miał rację. 100 lat czekaliśmy na to odkrycie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 20:25
Po pół wieku poszukiwań fizycy dokonali odkrycia, które jest potwierdzeniem ostatniego ważniejszego postulatu teorii względności Einsteina. Po raz pierwszy udało się zaobserwować na Ziemi fale grawitacyjne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy badacze pomogli odkryć fale grawitacyjne. Sukces nauki

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 21:44
Po pół wieku poszukiwań fizycy odkryli tak zwane fale grawitacyjne. Swój udział w odkryciu mają również badacze z Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz, jak powstały zarejestrowane fale grawitacyjne (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 21:00
NASA i LIGO prezentują filmowe symulacje kolizji, dzięki której potwierdziliśmy istnienie fal grawitacyjnych. - Odkrycie zespołu LIGO otwiera całą nową gałąź w astrofizyce - czytamy na stronie NASA.
rozwiń zwiń