Nauka

W Łodzi testują technologię zwijanych ekranów telewizorów i smartfonów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 18:42
Nad elastycznymi ekranami, które można zwinąć jak płócienny obraz, pracują światowi producenci. Łódzkie laboratorium testuje materiały organiczne, które są w wykorzystywane w takich wyświetlaczach.
Prototypowy elastyczny wyświetlacz OLED
Prototypowy elastyczny wyświetlacz OLEDFoto: meharris/Wikimedia Commons/CC

Jednym z najnowszych laboratoriów łódzkiego Technoparku jest Laboratorium Biosensorów i Elektroniki Organicznej, które testuje materiały organiczne wykorzystywane w wyświetlaczach m.in. telewizorów, laptopów czy smartfonów.

Prowadzi też badania w zakresie optymalizacji warunków wytwarzania urządzeń z substancji organicznych oraz ich kompozytów.

Można tu zaprojektować i scharakteryzować właściwości organicznych diod elektroluminescencyjnych (OLED) stosowanych w wyświetlaczach graficznych, ogniw fotowoltaicznych oraz tranzystorów z efektem polowym.

Jak powiedziała dr Małgorzata Maciejczyk, obecnie laboratorium koncentruje się m.in. na szeroko pojętej elektronice drukowanej.

- To jest przejście od tradycyjnej technologii LED do technologii OLED, czyli organicznych diod emitujących światło, które są wykorzystywane w elastycznych ekranach, które można zwijać czy smartfonach, które się wyginają i nie pękają - wyjaśniła.

PAP

***

Laboratorium Biosensorów i Elektroniki Organicznej to część BioNanoParku - jednego z najnowocześniejszych centrów badawczo-wdrożeniowych dla biznesu, wchodzącego w skład Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego.

Największymi udziałowcami Technoparku są miasto Łódź oraz województwo łódzkie, a współudziałowcami m.in. Politechnika Łódzka.

Laboratoria i pracownie bio- i nanotechnologiczne prowadzą tu od trzech lat badania m.in. dla przemysłu chemicznego, kosmetycznego, farmaceutycznego, spożywczego czy paliwowego.

Od początku tego roku w Technoparku funkcjonuje sześć nowych laboratoriów naszpikowanych nowoczesnym sprzętem, na czele z unikatowym, zaprojektowanym i zbudowanym przez polskich specjalistów ARUZ-em, czyli "cyfrową probówką" posiadającą moc obliczeniową większą od superkomputerów.

Działają w nim także Laboratoria: Biotechnologiczne, Medycyny Spersonalizowanej, Autentykacji Produktów oraz Symulacji Molekularnych.

PAP, kk

Czytaj także

Opracowano system pozwalający na komunikację z osobami o minimalnej świadomości

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 17:52
System C-Eye opiera się na metodzie CyberOka, będącej dziełem naukowców z Politechniki Gdańskiej.
rozwiń zwiń