Nauka

Polskie kamery będą wykrywać kosmiczne zagrożenia dla naszej planety

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2016 13:15
Polskie kamery będą obserwować kosmos w ramach europejskiego projektu NEOSTED.
Audio
  • Dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments, o kosmicznych kamerach (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak powiedział dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments, celem projektu jest wykrywanie zagrożeń dla mieszkańców naszej planety ze strony obiektów mogących wejść z Ziemią w kurs kolizyjny. 

Kamery wyprodukowane przez spółkę dr Brony trafią do obserwatoriów, w których znajdą się hipernowoczesne teleskopy działające w tzw. "układzie oka muchy" - każdy z nich będzie dzielił obraz całego nieba na kilka wiązek i przekazywał uzyskany obraz do kamer.

Na każdy z teleskopów ma przypadać od ośmiu do 16 polskich urządzeń.

Projekt NEOSTED wpisuje się w szerszy program Europejskiej Agencji Kosmicznej poświęcony obserwacji kosmosu "Space Situational Awareness". W jego ramach działają podprojekty związane np. z obserwacją słońca czy wykorzystaniem radarów do obserwacji bliskiej przestrzeni kosmicznej.

NEOSTED to - według słów dr Brony - największy z tych podprojektów.

Pilotażowa część projektu ma ruszyć pod koniec przyszłego roku. System ma docelowo działać w trybie 24-godzinnym i obejmować swoim zasięgiem cały ziemski nieboskłon.

IAR, kk

Zobacz więcej na temat: astronomia kosmos technologie
Czytaj także

Dlaczego w kosmosie dominuje elektronika z lat 90.?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 23:42
- W kosmosie liczy się solidniejsza, pewniejsza i stabilniejsza elektronika, czyli ta starsza. Ma to również swoje negatywne strony, bo jest ona cięższa - opowiada inżynier Tomasz Kokowski.
rozwiń zwiń