Nauka

Po ulicy Piotrkowskiej w Łodzi turystów będą wozić pojazdy bez kierowcy?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 08:00
Niewykluczone, że już w 2018 roku na głównej ulicy Łodzi pojawią się pierwsze pojazdy autonomiczne, czyli bez kierowcy, które wozić będą łodzian i turystów.
Ulica Piotrkowska
Ulica PiotrkowskaFoto: MAx 92/Wikimedia Commons/CC

Pomysłodawcą projektu stworzenia pojazdów autonomicznych dla Łodzi jest Wojciech Wycichowski z Rady Fundacji Ulicy Piotrkowskiej. Stworzeniem systemu zająć się mają zespoły inżynierów z Politechniki Warszawskiej i Łódzkiej.

Nad wyglądem pojazdów pracują zaś projektanci pod kierownictwem Jacka Chrzanowskiego, którzy mają na swoim koncie m.in. Syrma Hypersport Concept - jeden z najlepiej przyjętych samochodów koncepcyjnych na Genewa Motorshow 2015.

PAP

Projekt przewiduje stworzenie elektrycznego pojazdu poruszającego się autonomicznie, czyli bez kierowcy ("drive-by-wire") po głównej ulicy miasta - Piotrkowskiej. Pojazd ma się poruszać po wirtualnej szynie GPS ze średnią prędkością 10-15 km/h.

Pojazd przeznaczony dla 4-6 osób, ma charakteryzować się łatwością obsługi. Jego przywoływanie odbywać się będzie za pomocą specjalnej aplikacji w telefonie, a poprzez zamontowane w środku panele będzie można określić miejsce, do którego chcemy jechać i w którym pojazd ma się zatrzymać.

Projektanci chcą także, żeby na szybach pojazdu, za pomocą specjalnych rzutników, były wyświetlane informacje o mijanych na trasie np. zabytkach czy restauracjach. W przyszłości mogłyby się w nim pojawić wyświetlacze z rozszerzoną rzeczywistością.

Pojazd sam ma przewidywać zachowania pieszych i innych uczestników ruchu na trasie, a także omijać ewentualne przeszkody. System kamer, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, ma być dozorowany przez Centrum Dowodzenia, którego pracownicy reagować mają w razie sygnalizowanych problemów.

PAP, kk

Czytaj także

Rewolucja pojazdów elektrycznych nadchodzi

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 20:30
Za problem smogu w wielu miastach odpowiadają w znacznej mierze spaliny. Czy zatem elektryczne pojazdy mają przyszłość i w perspektywie ilu lat pojawią się w Polsce?
rozwiń zwiń