Nauka

Unia Europejska chce wspierać rozwój sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 19:14
UE pracuje nad przepisami dotyczącymi sztucznej inteligencji, m.in. w zakresie bezpieczeństwa wykorzystania robotów, ochrony danych osobowych obywateli, odpowiedzialności cywilnej - np. w sytuacji wypadków z udziałem robotów - oraz zwiększenia niezawodności maszyn.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

W przyszłym tygodniu, podczas sesji plenarnej w Strasburgu, Parlament Europejski zagłosuje nad raportem w sprawie przepisów dotyczących robotów i sztucznej inteligencji (AI).

Rozwój technologii i robotyzacji jest nieunikniony

Unijni eksperci z branży IT prognozują, że w niedalekiej przyszłości roboty i sztuczna inteligencja zastąpią ludzi w pracy na niektórych stanowiskach, m.in. w medycynie (urządzenia diagnostyczne), transporcie, zadaniach dotyczących cyberbezpieczeństwa (specjalistyczne programy antywirusowe) czy wykrywania oszustw (komputerowe programy wykrywające malwersacje).

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

- Rynek pracy się zmieni. Niektóre zawody znikną, bo ludzką pracę przejmą maszyny. Pojawią się za to nowe stanowiska. Potrzebujemy rozwoju technologii, żeby utrzymać naszą produktywność, szczególnie w obliczu starzejącego się społeczeństwa europejskiego - powiedziała Juha Heikkila, szef wydziału ds. robotyki i sztucznej inteligencji w Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska współfinansuje programy badawcze dotyczące sztucznej inteligencji. W ramach 7-letniego programu Horyzont 2020 przeznaczonych na to zostało ponad 700 mln euro.

- Rozwój technologii i robotyzacji jest nieunikniony jeśli chcemy, żeby gospodarka Unii Europejskiej się rozwijała i stawała bardziej konkurencyjna - stwierdził John Higgins, dyrektor generalny Digital Europe, które zrzesza największych przedsiębiorców branży cyfrowej.

W UE brakuje jednak wspólnych przepisów

W Unii Europejskiej brakuje jednak wspólnych przepisów, które by określały standardy związane z coraz szerszym wykorzystaniem robotów i sztucznej inteligencji.

- Żeby sztuczna inteligencja mogła się rozwijać, musi mieć możliwość łączenia ze sobą różnego rodzaju danych. Dzisiaj jest to jednak niemożliwe, ponieważ prawo zabrania dostępu do niektórych informacji - podkreślił specjalista ds. sztucznej inteligencji i inżynierii komputerowej prof. Erik Mannens z belgijskiego Uniwersytetu w Gandawie.

W połowie stycznia komisja prawna Parlamentu Europejskiego przyjęła raport w sprawie wprowadzenia unijnych przepisów dotyczących robotów i sztucznej inteligencji, w tym przepisów prawa cywilnego, które odnosiłyby się do kwestii bezpieczeństwa wykorzystania robotów, odpowiedzialności cywilnej, a także zmian na rynku pracy w związku z rozwojem robotyzacji.

Raport proponuje m.in. utworzenie europejskiej agencji ds. robotyki i sztucznej inteligencji, sugeruje również przyjęcie dobrowolnego etycznego kodeksu postępowania, który określałby, kto będzie odpowiedzialny za ewentualne szkody, spowodowane przez roboty.

Europosłowie chcą, żeby UE inwestowała w szkolenie pracowników, a zwłaszcza w rozwijanie ich umiejętności cyfrowych. - Musimy kształcić specjalistów. Rozwój robotyzacji, owszem, zlikwiduje niektóre miejsca pracy, ale stworzy też nowe. A do ich obsługi potrzeba będzie wykwalifikowanych ludzi - oznajmiła eurodeputowana Mady Delvaux z Luksemburga, autorka raportu.

Dokument zostanie przegłosowany podczas sesji w przyszłym tygodniu przez PE. Następnie KE zdecyduje, czy podejmie prace nad nowymi przepisami.

kk

Czytaj także

Sztuczna inteligencja - powstaje właśnie w Łodzi?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 15:57
W przyszłości zwyczajne laptopy i pecety, być może zastąpione zostaną przez komputery neuromorficzne. System takich skomplikowanych urządzeń ma składać się m.in. ze sztucznych synaps i neuronów.
rozwiń zwiń