Nauka

Europejskie Obserwatorium Południowe zmieniło nazwę gigantycznego teleskopu

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 15:58
Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) - tak brzmi teraz nazwa gigantycznego teleskopu, budowanego przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Instrument ten będzie największym teleskopem optycznym świata.
ELT
ELTFoto: ESO

Do tej pory gigantyczny teleskop nosił nazwę European Extremely Large Telescope (E-ELT).

Od niedawno zaczęto stosować skróconą wersję nazwy w formie Extremely Large Telescope (ELT), co zostało oficjalnie potwierdzone w poniedziałek w oświadczeniu wydanym przez dyrektora generalnego ESO, prof. Tima de Zeeuwa.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Dyrektor wyjaśnił, że nazwa E-ELT była traktowana jako tymczasowa i wobec rozpoczęcia niedawno istotnych etapów konstrukcji teleskopu, zdecydowano o jej skróceniu do formy ELT.

Nowa wersja nazwy, poza krótszą formą, ma lepiej odzwierciedlać rosnącą liczbę międzynarodowych partnerów ESO, zarówno wśród krajów, jak i wśród przedsiębiorstw, które są zaangażowane w projekt.

W oświadczeniu wskazano, że starsze materiały nadal mogą opisywać teleskop starym określeniem - E-ELT, ale we wszystkich nowych i przyszłych komunikatach i materiałach informacyjnych będzie stosowana forma ELT.

W tłumaczeniu na język polski nazwa teleskopu będzie zatem brzmieć: Ekstremalnie Wielki Teleskop.

Według planów ELT ma być największym teleskopem optycznym/podczerwonym na świecie. Jego zwierciadło główne będzie mieć średnicę prawie 40 m (dla porównania: największe aktualnie działające teleskopy optyczne mają zwierciadła główne o rozmiarach ok. 10 m).

Obecnie trwają kolejne etapy jego budowy. Niedawno rozpoczęto budowę kopuły i głównej struktury teleskopu oraz podpisano kontrakt na wykonane zwierciadła głównego. W projekt ELT zaangażowana jest także Polska.

Teleskop ELT ma uzyskać pierwsze światło w 2024 roku. Projekt ma budżet przekraczający miliard euro.

PAP Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA technologie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak