Nauka

Wirówka przeciążeniowa wyszkoli polskich pilotów

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2011 19:13
Polscy piloci będą mogli się teraz szkolić na symulatorze, który niemal w stu procentach oddaje warunki prawdziwego lotu.
Audio
  • Dowódca Sił Powietrznych generał Lech Majewski powiedział, że nowy sprzęt będzie bardzo potrzebny do szkolenia nie tylko pilotów, ale także kandydatów na pilotów.
  • Kierownik Zakładu Szkolenia i Treningu Lotniczo-Lekarskiego doktor Krzysztof Kowalczuk mówi, że w tej wirówce człowiek jest poddawany działaniu siły przeciążenia, będącej wielokrotnością siły przyciągania ziemskiego.
  • Otwarcie wirówki przeciążeniowej - relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
Wirówka przeciążeniowa wyszkoli polskich pilotów
Foto: fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

W Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie została otwarta nowoczesna wirówka przeciążeniowa.

Dowódca Sił Powietrznych, generał Lech Majewski powiedział, że ten nowy sprzęt będzie bardzo potrzebny do szkolenia nie tylko pilotów, ale także kandydatów na pilotów.

- Ten symulator pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo polskich lotów i pomoże zoptymalizować szkolenie lotnicze - podkreślił generał Lech Majewski.

 

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

 

Kierownik Zakładu Szkolenia i Treningu Lotniczo- Lekarskiego doktor Krzysztof Kowalczuk wyjaśnia, że w tej wirówce człowiek jest poddawany działaniu siły przeciążenia, będącej wielokrotnością siły przyciągania ziemskiego.

- Symulator uczy pilotów, jak posługiwać się sprzętem przeciwprzeciążeniowym, żeby nie doprowadzić organizmu do omdlenia. Wirówka jest w stanie osiągnąć przeciążenia nawet do 16 G, jednak w samolotach występują przeciążenia maksymalnie 9 G, więc na symulatorze większych się nie ustawia - opisywał Krzysztof Kowalczuk.

Gondola wirówki umożliwia odwzorowanie kokpitów podstawowych samolotów wielozadaniowych polskich Sił Powietrznych, czyli F-16 oraz MiG-29.

mr

/
Czytaj także

Jedyny polski astronauta obchodzi dziś 70. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 10:16
27 czerwca 1978 stał się pierwszym i jak do tej pory jedynym Polakiem w kosmosie. Dziś 70-letni Mirosław Hermaszewski mówi: szkoda, że ta przygoda już się zakończyła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie satelity rozpoczynają podbój kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2011 10:00
W przyszłym roku w kosmos polecą dwa pierwsze polskie satelity naukowe. To ma być pierwszy krok do podboju rynku usług kosmicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak się nazywa pierwszy polski satelita?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2011 15:04
Polski satelita naukowy, zbudowany w ramach programu BRITE, nosi od dzisiaj nazwę LEM. Prawdopodobnie zostanie wyniesiony w kosmos we wrześniu przyszłego roku.
rozwiń zwiń