Nauka

Aplikacja na telefon: zagraj Hejnał Mariacki

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 23:30
Kraków udostępnił turystom bezpłatną aplikację na smartfony, dzięki której każdy będzie w stanie odegrać słynną melodię. Wystarczy odpowiednio dmuchać w mikrofon telefonu.
Krakowski hejnalista Michał Kołton prezentuje działanie nowej aplikacji mobilnej na smartfony dla turystów na Rynku Głównym w Krakowie
Krakowski hejnalista Michał Kołton prezentuje działanie nowej aplikacji mobilnej na smartfony dla turystów na Rynku Głównym w KrakowieFoto: PAP/Stanisław Rozpędzik
Aplikacja na telefon: zagraj Hejnał Mariacki
Kraków udostępnił turystom bezpłatną aplikację na smartfony, dzięki której każdy będzie w stanie odegrać słynny Hejnał. Wystarczy odpowiednio dmuchać w mikrofon telefonu.
Aplikacja „Graj Hejnał" pozwala też ustawić hejnał jako dzwonek w telefonie i motyw hejnałowy jako tapetę. Działa na Androidzie, iOS i Windows Phone.
Program można pobrać ze sklepów z aplikacjami mobilnymi bądź bezpośrednio ze strony www.krakow.pl. Oprócz tego każda osoba odwiedzająca Kraków będzie mogła zeskanować kod QR z linkiem do aplikacji umieszczony na specjalnych znakach umieszczonych przy Bazylice Mariackiej i w kilku innych miejscach Krakowa.
Strażak hejnalista Michał Kołton, który jako pierwszy przetestował aplikację, ocenił, że melodię łatwiej gra się na telefonie, ale on pozostanie przy trąbce. - Od tego jesteśmy my strażacy, żeby grać hejnał na trąbce, a teraz każdy może trochę odczuć, jaką wykonujemy pracę - powiedział.
Pierwsze udokumentowane wzmianki o krakowskim hejnale pochodzą z 1392 roku. Melodia jest grana nie tylko w południe, ale o każdej pełnej godzinie. Hejnał rozbrzmiewa w cztery strony świata, co godzinę. Pierwszy raz grany jest na południe, a dokładnie - w stronę Wawelu, czyli dla króla. Drugi raz za zachód, w stronę magistratu, trzeci raz na północ, czyli w stronę Barbakanu. Czwarty raz, na wschód - w kierunku Małego Rynku, dla komendanta straży pożarnej.
Hejnalistami jest siedmiu zawodowych strażaków. Służba każdego z nich trwa 24 godziny. Aby ją podjąć, trębacz pokonuje 239 schodów.

Aplikacja "Graj Hejnał" pozwala też ustawić tę melodię jako dzwonek w telefonie oraz motyw hejnałowy jako tapetę. Działa na Androidzie, iOS i Windows Phone.

Program można pobrać ze sklepów z aplikacjami mobilnymi bądź bezpośrednio ze strony www.krakow.pl. Oprócz tego każda osoba odwiedzająca Kraków będzie mogła zeskanować kod QR z linkiem do aplikacji, umieszczony na specjalnych znakach przy Bazylice Mariackiej i w kilku innych punktach miasta.

Strażak hejnalista Michał Kołton, który jako pierwszy przetestował aplikację, ocenił, że melodię łatwiej gra się na telefonie, ale on pozostanie przy trąbce. - Od tego jesteśmy, żeby grać hejnał na trąbce, a teraz każdy może trochę odczuć, jaką wykonujemy pracę - powiedział.

Melodia grana jest co godzinę z wieży średniowiecznego Kościoła Mariackiego, z wysokości 54 metrów, od przeszło sześciuset lat. Pierwsze udokumentowane wzmianki o krakowskim hejnale pochodzą z 1392 roku. Jego melodia przyjechała do Krakowa z Węgier. Strażnik na wieży złotą trąbką ostrzegał przed nieprzyjacielem, budził i kładł do snu miasto, otwierał i zamykał bramy w obronnych murach, sygnalizował, że czuwa. Według legendy w roku 1241 gardło hejnalisty przebiła śmiertelna strzała z tatarskiego łuku. Właśnie dlatego melodia gwałtownie się urywa.

Od 140 lat hejnalistami są funkcjonariusze miejskiej państwowej straży pożarnej. Jest ich siedmiu, a krakowianie mówią o nich "Siedmiu wspaniałych". 

Od 1927 roku codziennie w samo południe podniebny koncert transmituje bezpośrednio Polskie Radio.

(ew/dzieje.pl/Krakow.pl)

Czytaj także

Stwórz soundtrack swojego życia

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 07:15
Jeśli lubisz dzielić się muzyką i szukasz bratniej duszy o podobnych zainteresowaniach, mieszkającej w Twojej okolicy, ta aplikacja rozwiąże wszystkie problemy. Sprawdź do czego służy i jak działa SoundTracking.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego oczekują konsumenci od technologii mobilnych

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 11:31
Jak wynika z najnowszych badań First Data - popularyzacja smartfonów spowodowała, że oczekiwania konsumentów w zakresie nowych technologii upodobniły się. Instytucje finansowe i punkty handlowo-usługowe łączy jedno – klient, który oczekuje prostych i intuicyjnych rozwiązań mobilnych.
rozwiń zwiń