Nauka

Gdzie lekarz nie może, komputer pośle

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 21:00
Ile technologia może zrobić dla medycyny? Całkiem sporo. O interfejsach multimedialnych, które pozwalają komunikować się z osobami w śpiączce lub całkowicie sparaliżowanymi, opowiada profesor Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej.
Audio
  • Multimedialne interfejsy dla medycyny. Naukowy zawrót głowy
Gdzie lekarz nie może, komputer pośle
Foto: sxc.hu

Interfejsy multimedialne do komunikowania się gestem, wzrokiem i mową są bardzo przydatne na przykład osobom z niedowładami kończyn, po wylewach i stale leżącym.

Jednym z osiągnięć naukowców z Politechniki Gdańskiej jest Cyber-Oko”. - To opracowanie wpisuje się w szerszy nurt narzędzi do porozumiewania się człowieka i komputera. Przygotowaliśmy je dla ludzi w śpiączce, którzy potrafią wyrażać swoje emocje za pomocą wzroku - mówi profesor Czyżewski.

Inną propozycją naukowców jest specjalne urządzenie, które śledzi usta dzieci z paraliżem kończyn. - W ten sposób dzieci wydają polecenia maszynie, które wychwytuje komputer - opowiada uczony z Gdańska.

W audycji była także mowa o UPDRS. Czym jest i jak interpretacja odczytów tego badania wyrokuje w chorobie Parkinsona. Profesor Czyżewski opowiedział ponadto o możliwościach specjalnie opracowanej aparatury, która skuteczniej od człowieka stwierdza, czy nastąpiła śmierć kliniczna i biologiczna pacjenta, w celu uniknięcia pomyłek, jakie zdarzają się przy orzekaniu zgonu.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy” prowadził Artur Wolski.

(ew)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA technologie
Czytaj także

Polska aplikacja pomoże epileptykom

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 17:34
Inżynierowie z WAT stworzyli aplikację mobilną, która poinstruuje przechodniów, jak pomóc choremu podczas ataku epilepsji. Wyśle też informacje rodzinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Protezę dłoni można... wydrukować

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 12:19
Potrzeba matką wynalazku. Stolarz z RPA, który stracił palce w wypadku przy pracy, skonstruował tanią mechaniczną protezę, którą można "wyprodukować" na własną rękę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rewolucja? Nowy pomysł na walkę z zespołem Downa

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 19:11
Genetycy mają nowy pomysł na walkę z zespołem Downa. W laboratorium zablokowali oni działanie szkodliwych fragmentów DNA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontrowersyjny projekt. Dziecko trojga rodziców

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 01:00
Już w przyszłym roku na świat może przyjść dziecko z materiałem genetycznym trojga rodziców. Po co takie eksperymenty? Co na to etyka?
rozwiń zwiń