Nauka

Zmęczenie, cynizm, drażliwość. To może być wypalenie zawodowe

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 11:11
Syndrom wypalenia zawodowego dotyczy coraz częściej dobrze wykształconych, młodych ludzi, dopiero rozpoczynających swoją drogę zawodową. Aby nie wpaść w pułapkę, trzeba zwolnić tempo życia i realnie oceniać swoje obowiązki – mówią eksperci.
Zmęczenie, cynizm, drażliwość. To może być wypalenie zawodowe
Foto: Glow Images/East News

Wbrew obiegowym opiniom syndrom wypalenia zawodowego nie dotyczy osób, które od lat wykonują swój zawód i popadają w rutynę. Zdaniem ekspertów coraz częściej dotyczy on ludzi rozpoczynających dopiero karierę: dwudziesto- i trzydziestolatków.

- Być może dlatego tak się dzieje, że wydaje im się, iż mają dużo sił i energii, że są w stanie ze wszystkim sobie poradzić – podkreślała podczas poniedziałkowej konferencji w Radomiu poświęconej wypaleniu zawodowemu kierownik Katedry Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego, prof. Anna Zamkowska.

Zdaniem eksperta młodzi pracownicy często mają nierealistyczne wyobrażenia o swoich zadaniach w pracy. Z drugiej strony – jak zaznaczyła – ze względu na niższy status w stosunkach służbowych – nie chcą odmówić przełożonemu wykonania zadań, które ze względu na nawał obowiązków i brak czasu - ich przerastają.

Eksperci podkreślają, że syndromy wypalenia zawodowego pojawiają się na różnych płaszczyznach. Objawy fizyczne, które – jak zaznaczają – często są bagatelizowane to: zmęczenie, które nie mija, osłabienie, łatwość zapadania na przeziębienia i choroby wirusowe, bóle i napięcia mięśni, trudności z zasypianiem.

W sferze emocjonalnej z kolei pojawią się: uczucie pustki wewnętrznej, brak kontroli nad swoimi emocjami, przejawiający się w zwiększonej płaczliwości, drażliwości, wybuchach agresji, zniechęceniu.

Wyczerpanie psychiczne polega z kolei na negatywnym nastawieniu do siebie, a także do współpracowników i do osób, z którymi ma się styczność na co dzień: klientami, pacjentami, uczniami. Towarzyszy temu negatywne nastawienie do wykonywanej pracy, lekceważenie i cynizm w stosunku do innych osób.

Prof. Zamkowska upatruje przyczyn syndromu wypalenia zawodowego w złej organizacji pracy oraz cechy indywidualne, m.in. skłonność do zachować neurotycznych i lękowych.

Z badań Extendent DISC wynika, że polscy pracownicy są jednymi z najbardziej zestresowanych na świecie. Wskaźnik napięcia wśród Polaków jest zdecydowanie wyższy niż u pracowników z innych krajów świata. Z przeprowadzonych w ub. roku badań Fundacji Slowlajf wynika, że problem wypalenia dotyczy 70 proc. organizacji działających na terenie Polski. 4 na 10 pracowników uważa, iż problem stresu nie jest właściwie rozwiązywany w ich miejscu pracy.

(ew/PAP)

Czytaj także

Przepis na dobry sen dla sowy i rannego ptaszka

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 03:01
- Mówi się, że krótko śpi ten, kto szybko śpi. Jeśli mózg ma zdolność do szybkiego pogłębiania snu, to można się wyspać nawet w cztery godziny - wyjaśnia dr Michał Skalski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dominacja a uległość. Kobieta alfa kontra kobieta beta

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 01:23
Zwykle o silnym, zdecydowanym mężczyźnie mówimy, że jest to typ osobowości alfa. Ten termin bywa też odnoszony do pewnych siebie kobiet oraz wiedzących, czego pragną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zjada cię stres? Nie daj się mu!

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 18:20
Mazowsze jest najbardziej nerwowym regionem. Na sen, jedzenie i mycie poświęca się tu 11 godzin - najmniej ze wszystkich województw.
rozwiń zwiń