Nauka

Naukobus - nowoczesne laboratorium mobilne - rusza w drogę. Odwiedzi ok. 200 szkół

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 11:17
Nawet do 100 tys. dzieci dotrze Naukobus, który Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Centrum Nauki Kopernik zaprezentowało w poniedziałek w Gminnym Zespole Szkół w Kozłowie.
Audio
  • Wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że program Naukobus wpisuje się w strategię odpowiedzialnej nauki (IAR)
Naukobus
NaukobusFoto: nauka.gov.pl

Mobilna wystawa z ponad 20 eksponatami, które można dotknąć i przetestować, to sposób na dotarcie do uczniów z wsi, miast i miasteczek, gdzie dostęp do atrakcyjnych form edukacji jest utrudniony.

Poprzez łączenie nauki i zabawy dzieci przeprowadzą doświadczenia z zakresu fizyki, będą mogły poznać tajniki ludzkiego organizmu, a także wykorzystać matematykę w praktyce.

Z dala od szkolnej tablicy i kredowego pyłu uczestnicy dowiedzą się, jak powstaje film, na czym polega dowód na istnienie Pitagorasa, spróbują również oszukać swoje zmysły.

Angażujące uczniów eksperymenty to sposób na rozbudzenie ich ciekawości i zainspirowanie do samodzielnego zdobywania wiedzy. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podkreśla, że jest to także istotny krok w kierunku wyrównywania szans edukacyjnych.

W 2017 roku Naukobus odwiedzi ok. 200 szkół w całej Polsce i obejmie swoim zasięgiem niemal 100 tys. uczniów, a także ich rodziców.

TVP

***

Naukobus to kolejny program obok Uniwersytetu Młodego Odkrywcy i Wsparcia dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku realizowany w ramach społecznej odpowiedzialności nauki ujętej w tzw. strategii Jarosława Gowina dla nauki i szkolnictwa wyższego.

Przewidywany budżet w pierwszym roku trwania programu Naukobus wynosi 2,5 mln złotych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje stopniowe zwiększanie zasięgu wystaw w kolejnych latach.


Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, IAR, kk