Nauka

Najważniejsze odkrycia 2016 roku. Jednego z nich dokonali polscy archeolodzy

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2016 09:25
Artsy - prestiżowy portal poświęcony sztuce - opublikował listę najważniejszych dla historii sztuki wydarzeń w 2016 roku. Wśród nich znalazło się odkrycie, które dokonali polscy archeolodzy.
Odkryte przez polskich archeologów figurki są wyjątkowe
Odkryte przez polskich archeologów figurki są wyjątkoweFoto: archeo.amu.edu.pl

Podczas wykopalisk w jednym z najstarszych miast świata - Çatalhöyük w Turcji- Polacy znaleźli dwie unikatowe figurki sprzed 8 tys. lat przedstawiające nagie kobiety.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

- Obie figurki odkryliśmy wewnątrz domu wybudowanego pod koniec funkcjonowania osady między 6,3 a 6,1 tys. lat p.n.e. Początkowo myśleliśmy, że natknęliśmy się na kolejny fragment naczynia ceramicznego, ale okazało się, że to brzuch figurki - powiedział w wywiadzie dla portalu PAP Nauka w Polsce kierownik polskiej ekspedycji, prof. Arkadiusz Marciniak z Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu.

Mniejsza figurka, mająca ok. 7 cm i ważąca zaledwie 55 g, wykonana jest z wapienia. Większa mierzy ok. 17 cm wysokości i waży kilogram. Została wykonana z marmuru. Obie przedstawiają nagie postaci kobiece o pełnych kształtach. Mniejsza figurka została wykonana z dużą precyzją.

W Çatalhöyük odkryto już kilkaset figurek antropomorficznych, ale te znalezione przez Polaków są wyjątkowe. - Po pierwsze są doskonale zachowane. Wykonano je z kamienia. Nowością są też ich spore rozmiary - wyliczył prof. Marciniak. Zwrócił uwagę, że do tej pory odnajdywano gliniane figurki o niewielkich rozmiarach. Większość z nich miała poutrącane głowy.

- Wyjątkowe jest też to, że odkryliśmy te zabytki in situ, co oznacza, że znajdowały się dokładnie w tym miejscu, w którym zostawili je starożytni mieszkańcy osady. Do tej pory podobne figurki odkrywane były w warstwach śmietniskowych, a nie wewnątrz konkretnego domu - podkreślił archeolog.

Inne ważne tegoroczne wydarzenia dla historii sztuki

Wśród pozostałych ważnych dla historii sztuki wydarzeń w 2016 roku Artsy wymienia odnalezienie zagionionej drugiej wersji obrazu Caravaggia przedstawiającego ścięcie Holofernesa (płótno na strychu odnalazła francuska rodzina). W tym roku udało się też zakończyć debatę na temat tego, ile ucha uciął sobie Vincent van Gogh. Według przeanalizowanych zapisów lekarza malarza - odcięte zostało całe ucho.

Za niezwykle ważną uznano tezę, według której twórcy chińskiej Terakotowej Armii inspirowali się grecką starożytną sztuką, co pozwala inaczej spojrzeć na początki relacji między Wschodem a Zachodem. W 2016 roku oficjalnie uznanano także, że niewielki obraz pt. "Kuszenie św. Antoniego" to dzieło Hieronima Boscha (do tej pory przyjmowano, że autorem pracy jest wychowanek niderlandzkiego malarza albo jego naśladowca).

Do ważnych wydarzeń zakwalifikowano również zdarzenie, do którego doszło we Francji. Na pchlim targu w Sarrebourgu emerytowany archeolog dostrzegł pracę Albrechta Dürera. Nieświadomy wartości miedziorytu sprzedawca sprzedał dzieło "Maria koronowana przez Anioła" za kilka euro. Praca zaginęła 70 lat temu, została uznana za stratę wojenną.

Odnaleziono też - dzięki wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego - trzecią część wielkoformatowego obrazu René Magritte. Fragmenty dzieła odkrywane są pod warstwą farby na innych pracach artysty. Współczesna technologia pozwoliła dokonać także innego odkrycia. Przy użyciu radaru udało się ustalić, że za murami grobowca Tutenchamona mogą się znajdować inne pomieszczenia.

Francuski Dom Aukcyjny wystawił na sprzedaż rysunek św. Sebastiana, który bardzo zainteresował jednego z kupców. Okazało się, że jego autorem jest nie kto inny, a Leonardo da Vinci. W rankingu umieszczono również odkrycie hiszpańskich archeologów, którzy natknęli się w miejscowości Atxurra na rysunki naskalne, które pochodzą najprawdopodobniej sprzed 14 tys. lat.

artsy.net, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia
Czytaj także

Szczątki szybującego gada sprzed 230 mln lat znaleziono w Krasiejowie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 16:26
To był król triasowych przestworzy - podkreślają naukowcy.
rozwiń zwiń