Nauka

Święto miłośników nauki - moc atrakcji z okazji Nocy Biologów

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 10:48
Jak zwierzęta i rośliny spędzają zimę? Czy nocą wszyscy śpią? Co dzieje się w laboratoriach biologów? - na te pytania będzie można znaleźć odpowiedź w piątek, 13 stycznia, podczas Nocy Biologów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: melodi2/freeimages.com/cc

Szczecin, Zielona Góra, Poznań, Opole, Katowice, Kraków, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Toruń, Poznań - to miasta, które biorą udział w Nocy Biologów.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

W akcję włączyły się nie tylko uniwersytety, ale również niektóre instytuty Państwowej Akademii Nauk czy ogrody zoologiczne i botaniczne - w sumie około 24 jednostek (spis).

W programach poszczególnych ośrodków można znaleźć dziesiątki prelekcji, wycieczki, pokazy czy zajęcia w laboratoriach. Większość atrakcji przewidziana jest na piątkowe popołudnie i wieczór, ale niektóre ośrodki zajęcia zaczynają już od rana.

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie będzie można np. posłuchać o uzależnieniu od gier RPG, zobaczyć hodowlę komórek nowotworowych, dowiedzieć się, jak działają sygnały elektryczne u roślin, czy spróbować uciec z escape roomu, korzystając z wiedzy o neuronach.

Na Uniwersytecie Opolskim biolodzy opowiedzą, ile jest prawdy o dinozaurach w filmach o Parku Jurajskim i jak powstawało polskie sztuczne serce.

Fani biologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza (UAM) poznają np. prywatne życie roślin, dowiedzą się, jak powstają halucynacje, posłuchają o niezwykłych odgłosach wydawanych przez ptaki, czy przejdą przez biologiczny labirynt. .

Z kolei na Uniwersytecie w Białymstoku biolodzy opowiedzą o tym, czy duże pająki są niebezpieczne, czego można się dowiedzieć o zwierzętach z fotopułapek albo o tym, czy kuchnia przypomina chemiczne laboratorium.

***

Idea Nocy Biologów narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Pomysł zaczerpnięto z organizowanej co roku Nocy Muzeów, która przyciąga rzesze zwiedzających.

Pierwsza edycja Nocy Biologów odbyła się w styczniu 2012 roku. Wtedy w wydarzeniach w całym kraju udział wzięło 16-20 tys. uczestników. Od tej pory organizowana jest w styczniu co roku i przyciąga znacznie większe rzesze zwolenników nauk o życiu.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia
Czytaj także

Przypadek dorsza, czyli jak zrozumieć ekologię ewolucyjną

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 03:16
- Gdy byłem studentem to zapewniano, że nie mamy się co martwić o wyżywienie dla ludzkości, bo w oceanach jest dużo ryb. Potem okazało się, że łowiono zbyt intensywnie i np. dorsze skarłowaciały - mówi ekolog ewolucyjny prof. dr hab. Jan Kozłowski.
rozwiń zwiń