Nauka

Polacy opracowali materiały włókiennicze chroniące przed promieniowaniem UV

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 11:39
Już wkrótce na polskim rynku pojawić się mogą ubrania chroniące przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, uszyte z innowacyjnych materiałów barierowych opracowanych przez Instytut Włókiennictwa w Łodzi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP

Opracowane zostały dwa rodzaje absorberów UV: organiczne i nieorganiczne.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

- Absorbery organiczne na bazie triazyny, o których mówimy, że są to bezbarwne barwniki, które dodawane do kąpieli barwiącej będą wchodziły w strukturę wyrobu włókienniczego. Dzięki temu taki wyrób włókienniczy będzie posiadał właściwość pochłaniania promieniowania UV - wyjaśniła prof. Jadwiga Sójka-Ledakowicz, dyrektor Instytutu Włókiennictwa i współautorka wynalazków.

Wprowadzany środek absorbujący posiada bardzo duży molowy współczynnik absorpcji, czyli wystarczy niewielka jego ilość, żeby materiał skutecznie chronił przed działaniem UV.  - W związku z tym taki wyrób nie jest dużo droższy - wskazała.

Druga grupa absorberów - nieorganiczne - powstała na bazie tlenków metali np. ditlenku tytanu odpowiednio zmodyfikowanego powierzchniowo i wprowadzanego w strukturę materiałów w postaci mikro- i nanocząstek.

- Takie z kolei absorbery wprowadzone na powierzchnię materiału włókienniczego w postaci pasty powlekającej, będą zdecydowanie odbijać to promieniowanie UV w pełnym zakresie jego występowania (UVA, UVB i UVC) - dodała prof. Sójka-Ledakowicz.

Jej zdaniem, technologia ta jest przyjazna dla środowiska i ekonomiczna. Jak zapewniają łódzcy specjaliści, wyroby takie są również bezpieczne, bowiem nie alergizują i nie drażnią skóry.

Dzięki tym rozwiązaniom wyroby włókiennicze mogą skutecznie chronić skórę przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV, zarówno słonecznego, jak i emitowanego ze źródeł sztucznych. Hamują także rozwój mikroorganizmów, a szczególnie niektórych bakterii obecnych w powietrzu.

Z opracowanych materiałów barierowych powstały pilotażowe serie elementów odzieży ochronnej - koszulek, bluzek, kapeluszy oraz rękawiczek. Testowali je m.in. pracownicy MPK , którzy budowali w Łodzi torowiska, drogowcy budujący autostradę, pracownicy obsługi naziemnej LOT, rolnicy, sędziowie zawodów sportowych i ratownicy na plaży.

- Wszyscy jednoznacznie twierdzili, że czują się w takich wyrobach bardzo dobrze, że komfort fizjologiczny został zachowany i nie było zaczerwienienia skóry - oznajmiła współautorka wynalazku.

Takie wyroby mogą być też przeznaczone dla dzieci przebywających na słońcu.

Materiały mogą mieć zastosowanie m.in. w wyposażeniu wnętrz jako materiały osłonowe, obiciowe, przeznaczone na meble ogrodowe. Dyrektor IW przyznała, że jest bardzo duże zainteresowanie ich zastosowaniem do produkcji parasoli, rolet, markiz czy zasłon.

Materiały barierowe były także testowane w salach wystawowych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, archiwach i bibliotekach, ponieważ mogą osłaniać zbiory muzealne, kolekcje sztuki czy księgozbiory przed destrukcyjnym działaniem promieniowania UV, toksycznych związków organicznych i drobnoustrojów.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA technologie
Czytaj także

Eksperci: polskie odkrycie posłużyło do opracowania leku na raka

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 12:23
- Pomyślnie wypadły pierwsze badania kliniczne szczepionki przeciwnowotworowej, w której wykorzystano wynalazek polskich specjalistów – powiedział prof. Jacek Jemielity z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń