Nauka

Polacy stworzyli unikatową technologię modyfikacji implantów kostnych

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 14:53
Naukowcy z Politechniki Łódzkiej, wspólnie z firmą Medgal z Białegostoku, jako pierwsi na świecie opracowali na skalę przemysłową technologię pokrywania implantów kostnych warstwą węglowo-krzemową.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: VGstockstudio/shutterstock.com/cc

Instytut Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej to jeden z najsłynniejszych polskich ośrodków zajmujących się wytwarzaniem powłok węglowych m.in. z zastosowaniem technologii plazmy częstotliwości radiowej.

We współpracy z partnerem przemysłowym - producentem implantów medycznych, firmą Medgal z Białegostoku - naukowcy opracowali i opatentowali technologię wytwarzania biokomaptybilnych powłok węglowych z domieszką krzemu (Si-DLC).

Zobacz wideo:

PAP

- Opracowana przez nas technologia umożliwiła uzyskiwanie jednorodnych, dobrze przylegających pokryć do powierzchni implantów medycznych - wyjaśnił dr hab. inż. Damian Batory z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej.

Podkreślił, że do produkcji implantów medycznych stosowana jest stal oraz stopy tytanu. - Zawierają one różnego rodzaju pierwiastki stanowiące domieszki, które niekoniecznie są zdrowe dla naszego organizmu. Zastosowanie szczelnej powłoki węglowej umożliwia ochronę organizmu przed migracją metali uczulających - zaznaczył.

Dodatkowo pozytywnie wpływa to na funkcje organizmu, czyli w przypadku implantów kostnych, stymuluje kość do szybszego zrostu. Z kolei wprowadzając dodatkowo do struktury powłok węglowych krzem, można polepszać ich właściwości, m.in. zwiększyć bakteriostatyczność, czy poprawić hemokompatybilność.

Łódzcy badacze wraz z partnerem przemysłowym jako pierwsi wdrożyli tę technologię do produkcji przemysłowej. - Nasza technologia wytwarzania powłok na bazie węgla i krzemu jest innowacyjna w skali światowej - zapewnia dr hab. inż. Witold Kaczorowski z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej.

Wytworzone w ten sposób wyroby poddane zostały pełnemu cyklowi badań przewidzianemu w ustawie o wyrobach medycznych tj.: badaniom mechanicznym, fizykochemicznym, przedklinicznym i klinicznym. Efektem tego było uzyskanie przez firmę Medgal certyfikatu CE honorowanego na całym świecie, na szeroką gamę implantów medycznych z warstwami węglowo-krzemowymi.

Obecnie tak zmodyfikowane implanty kostne, dedykowane do leczenia złamań i urazów kości, są w ofercie firmy, która sprzedaje swoje produkty do kilkudziesięciu krajów.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie medycyna