Nauka

Kolejny rozbłysk na Słońcu (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 00:01
16 kwietnia grupa plam na krawędzi tarczy słonecznej spowodowała nowy rozbłysk. To pierwsza taka atrakcja od ponad trzech tygodni. Przez pewien czas tarcza słoneczna była zupełnie spokojna.
Kolejny rozbłysk na Słońcu (wideo)
Foto: NASA/JPL.

Badacze zaklasyfikowali zjawisko do klasy M1.7. Rozbłyskowi towarzyszył bardzo interesujący koronalny wyrzut masy, zarejestrowany przez kilka sond kosmicznych.

Trwa 24. monitorowany cykl aktywności słonecznej. Jak na razie jest wyraźnie słabszy od kilku poprzednich. W obecnym cyklu Słońce popisało się jedynie 12 rozbłyskami najsilniejszej klasy X. Maksimum cyklu przewidywane jest na początku 2013 roku i może być najsłabszym od około stu lat.

Słońce dało nam już przedsmak swoich możliwości. Od połowy Marsa tarcza słoneczna była bardzo aktywna. Ostatni z serii rozbłysków miał miejsce 23 marca. Potem nastąpił okres uspokojenia, który trwał aż do teraz.

Faza maksymalna najnowszego rozbłysku przypadła na godzinę 19:45 CEST. Rozbłyskowi towarzyszył interesujący koronalny wyrzut masy (CME), który obserwowało kilka sond komicznych - między innymi SOHO i SDO. Poniższe nagranie prezentuje rozbłysk klasy M1.7 oraz pierwszą część CME, zarejestrowane przez sondę SDO.

(ew)

Zobacz więcej na temat: astronomia słońce
Czytaj także

Burza na Słońcu. Czy twój telefon przeżyje?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 17:46
Po potężnej eksplozji na słońcu w ziemską magnetosferę zaczyna uderzać coraz silniejszy wiatr słoneczny. Możliwe są zakłócenia w systemach satelitarnych czy sieciach elektrycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tak wieje na nas słoneczny wiatr

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 22:24
W stronę Ziemi popędziły fale naładowanych cząstek. Wiatr słoneczny może wpływać na pracę ziemskich urządzeń, dlatego śledzimy na żywo kolejne jego podmuchy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słońce chwilowo nie ma żadnych plam

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 06:47
Na powierzchni Słońca nie ma obecnie nawet jednej plamy - informuje serwis NASA - SpaceWeather.com.
rozwiń zwiń