Nauka

Badania prenatalne pomagają ratować życie dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 20:28
- Dziękuję Bogu, że tak się stało i wykonałam badanie prenatalne. Namawiam i zachęcam do tego też inne kobiety, ponieważ ta wiedza jest niesamowicie cenna - mówi w Jedynce Ewa Michalska.
Audio
  • Czy warto przeprowadzić badania prenatalne? (Cztery pory roku/ Jedynka)
Badania prenatalne pomagają ratować życie dzieciom
Foto: sxc.hu/cc

W powszechnej opinii badania prenatalne służą wykryciu u nienarodzonego dziecka wad genetycznych, które potem mogą być podstawą do aborcji. Nic bardziej mylnego. To nagłośnione, ale w sumie bardzo nieliczne przypadki. Cel takich badań jest zupełnie inny.

Badania prenatalne mogą ratować życie dzieciom i pomagać w bardzo trudnych sytuacjach. Były one niezwykle ważne m.in. w życiu Ewy Michalskiej z Fundacji "Serce Dziecka". - Badania prenatalne pozwoliły mi uratować życie mojego dziecka, bo dzięki nim wiedziałam jaką wadę serca ma mój syn, mogłam się przygotować psychicznie i organizacyjnie, zaplanować poród w ośrodku referencyjnym, urodzić dziecko w miejscu, gdzie będzie bezpieczne i gdzie będzie mogło przeżyć - mówi mama Antosia.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

- Dzięki temu moje dziecko żyje i rozwija się dobrze, a znam przypadki, kiedy kobiety nie wiedziały o tym i nie wykonywały badań. Były totalnie nieprzygotowane psychicznie i kończyło się to niestety śmiercią dziecka - mówi przedstawicielka z Fundacji "Serce Dziecka". Jak dodaje, nigdy nie traktowała tych badań jako czegoś złego, a uważała to za element dbania o dobro dziecka.
Ewa Michalska podkreśla, że dla niej było to jak zapewnienie dobrego startu dla jej syna, bo bez badań prenatalnych dziecko mogłoby dziś nie żyć. - Uważam, że zrobiłam wszystko to, co najlepsze, powtórzyłabym to i mówię każdej kobiecie, że podstawą są badania prenatalne. Nie dość, że można poznać wadę dziecka, to jeszcze zapobiec, bo te badania służą temu, by można było w łonie matki dziecku pomóc - opowiada.
Prof. Maria Liberska z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi podkreśla, że historia pani Ewy to najlepszy przykład do tego, by mówić o tym jak należy dziś spojrzeć na problem badań prenatalnych. - Myśmy się nauczyli myśleć o badaniach prenatalnych jako poszukujących rzadkich zespołów wad genetycznych, a tymczasem to jest tylko drobny wycinek naszej działalności - wyjaśnia profesor.
Lekarz tłumaczy, że wady genetyczne występują niezwykle rzadko, a to z czym mamy najczęściej do czynienia, to wady serca. - Wada serca w okresie prenatalnym przebiega bezobjawowo. Na tym polega tajemnica i problem badań prenatalnych, że gdybyśmy o tym nie wiedzieli, to żaden znakomity kardiolog dziecięcy nie powiedziałby, które z noworodków na sali porodowej jest chore - mówi prof. Liberska.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Ilu przypadków ciąży dotyczy taki przypadek? Czy badania prenatalne są w pełni bezpieczne dla życia dziecka? W jaki sposób jest przeprowadzane takie badanie? Posłuchaj całej rozmowy.
W programie gościli: prof. Maria Liberska z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i Ewa Michalska z Fundacji "Serce Dziecka".
"Cztery pory roku" poprowadził Roman Czejarek.
sm/ag

Czytaj także

Jak skutecznie sprawdzić czy dziecko nie urodzi się z wadą genetyczną?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 16:30
- Wydaje mi się, że lekarze lubią nam wmawiać, że wszystko będzie dobrze. Przez ten mit czujność tracą zarówno mamy, jak i lekarze, którzy nie wykonują wszystkich badań, które mogliby wykonać - mówiła w Jedynce Aleksandra Więcka, dziennikarka i matka dziecka z zespołem Downa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Późne macierzyństwo to w dzisiejszych czasach pojęcie względne

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 11:30
- Przy naszej polityce rodzinnej 35 lat to jest wiek, w którym możemy zacząć myśleć o tym, że teraz to już można spokojnie dziecko mieć - twierdzi Patrycja Dołowy z Fundacji Mama.
rozwiń zwiń