Nauka

Co posadzić na balkonie? Krzewy owocowe, warzywa, pnącza o oryginalnych owocach

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 12:04
Twórcy ogrodów zachęcają, by nie przywiązywać się do tradycyjnych roślin balkonowych i zacząć eksperymentować.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Makistock/shutterstock.com

Dr inż. Mariusz Antolak z Katedry Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podpowiada, że na balkonach z powodzeniem można wysadzać rośliny wieloletnie - byliny, krzewy liściaste i pnącza. Ich oferta w sprzedaży jest bogata.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

W szkółkach, na straganach i centrach ogrodniczych kupimy różnokolorowe gatunki roślin rosnących w cieniu, półcieniu i pełnym słońcu. Na nasłoneczniony balkon idealnie nadają się takie byliny jak: rudbekie, goździki czy krwawniki. Warto posadzić też uwielbianą przez koty, kwitnącą przez cały sezon i mało wymagającą kocimiętkę.

Świetnie towarzyszyły im będą trawy ozdobne - trzcinniki, kostrzewy czy miskanty, które muszą być wysadzane w większych donicach, zapewniających im lepsze warunki wzrostu.

Balkon jest idealnym miejscem do wysadzania jednorocznych i wieloletnich roślin ziołowych takich jak bazylia, majeranek, lubczyk czy oregano. Większość z nich wymaga słońca, jednak niezawodna, jadalna, prozdrowotna i efektowna mięta urośnie też w cieniu. Oprócz walorów użytkowych jest atrakcyjną rośliną ozdobną, która podczas kwitnienia jest chętnie odwiedzana przez owady.

Znakomicie sprawdzają się na balkonie sukulenty, rośliny lubiące stanowiska suche i słoneczne, praktycznie niewymagające podlewania. Polecane są szczególnie dla osób często podróżujących. Najpopularniejszymi z nich są rojniki i rozchodniki. Dobrym rozwiązaniem są także jednoroczne tulipany, ale trzeba pamiętać o tym, by wysadzić je jeszcze jesienią.

Tykwa na balkonie

Twórcy ogrodów zachęcają, by nie przywiązywać się do tradycyjnych roślin balkonowych i zacząć eksperymentować.

- Lubię nietypowe rośliny. Na balkonie posadziłem tykwę, która ma białe, kwitnące nocą kwiaty, a jej owoce mogą dorastać do 1,5 metra długości. Po wysuszeniu można z nich zrobić naczynia, lampiony i nietypowe donice. Balkonowe warunki dobrze wytrzymują ozdobne i jadalne dynie, których owoce posiadają wiele barw i kształtów - podkreślił dr inż. Mariusz Antolak.

Jak dodał, jego faworyci balkonowi to rośliny jadalne: papryka, pomidory i ziemniaki, które można posadzić w dużej donicy albo w worku jutowym. Ich owoce i bulwy nadają się oczywiście do konsumpcji. Na uwagę zasługują też ich piękne kwiaty, zatem mogą pełnić one rolę roślin ozdobnych.

Świetnym rozwiązaniem są także rośliny krzewiaste, np. kolcowój chiński, który wytwarza bardzo modne ostatnio i prozdrowotne owoce goji. Tej roślinie trzeba zapewnić większą donicę niż bylinie, ponieważ może rozrosnąć się nawet do dwóch metrów wysokości. Na balkonach sadzi się także poziomki i truskawki, a dr Antolak w następnych sezonach przetestuje porzeczki i maliny.

Eksperci zachęcają także do poszukiwania ciekawostek ogrodniczych, np. różnokolorowych odmian marchwi - pomarańczowych, różowych, fioletowych i białych. Podobnie jest z burakami, których korzenie przybierają różne kształty, a liście należą do jednych z bardziej ozdobnych.

Twórca ogrodów ostrzega przed roślinami inwazyjnymi, które zagrażają roślinom rodzimym. Należy do nich m.in. kolczurka klapowana, której owoce przypominają cierniste ogórki. Mało kto wie, że za jej dystrybucję i posadzenie grozi kara grzywny albo aresztu.

PAP Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA rośliny
Czytaj także

Pierwsze kwiaty tej wiosny o zaskakującym zapachu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 16:43
Po ciepłe paliwo przylatuje do ciemiernika, a ten ostatni nie może się poszczycić wonnym aromatem. W tym odcinku mówimy o pierwszych kwiatach tej wiosny i ich niezwykłych zapylaczach.
rozwiń zwiń