Nauka

Ważne odkrycie w badaniach nad bezpłodnością

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 21:20
Naukowcy prześledzili, w jaki sposób plemnik przyłącza się do komórki jajowej. Szczegółowy opis zaobserwowanego receptora zamieszcza w specjalnej publikacji tygodnik "Nature".
Audio
  • Receptor płodności. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
(Zdjęcie ilustracyjne)
(Zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Już wcześniej japońscy naukowcy odkryli Izumo1, czyli specjalny receptor na powierzchni plemnika. Jest to jakby "stacja dokująca", niezbędna do połączenia się plemnika z komórką jajową. Teraz badacze z Wielkiej Brytanii odkryli jego odpowiednik - czyli specjalny receptor na komórce jajowej.

- Wykazaliśmy, że jest on niezbędny do zapłodnienia i nazwaliśmy go "Juno", to od imienia rzymskiej bogini płodności i małżeństwa - mówi tygodnikowi "Nature" współautorka badań Enrica Bianchi. Doświadczenia na myszach wykazały, że te samice, które nie mają receptora Juno, są bezpłodne.

Wyniki tych badań mogą posłużyć do stworzenia zarówno nowych metod leczenia bezpłodności jak i nowych środków antykoncepcyjnych.

mr, IAR

Zobacz więcej na temat: NAUKA
Czytaj także

To możliwe. W CERN stworzono cząstkę z czterech kwarków

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 01:00
Ogłoszone właśnie odkrycie zostało dokonane jeszcze na starej wersji LHC. Nie było pewne, czy istnieją. Większość materii opiera się na cząstkach z trzema kwarkami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jest skuteczny lek na wirusowe zapalenie wątroby typu C?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 18:29
Naukowcy mówią o przełomie w walce z WZW typu C. Nowy lek, jak wskazują dane, w krótkim czasie pomógł pokonać chorobę dziewięciu na dziesięciu pacjentom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pijawki nie usuwają złej krwi, ale rzeczywiście leczą

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 16:00
Terapia pijawkami została zawarta w międzynarodowej klasyfikacji procedur medycznych. Dlaczego medycyna XXI wieku sięga po średniowieczne metody?
rozwiń zwiń