Nauka

Płyn do e-papierosów zanieczyszczony związkami arsenu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 18:17
Rzecznik prasowy inspekcji handlowej w Gdańsku, Waldemar Kołodziejczyk poinformował, że kilkadziesiąt partii wycofano ze sprzedaży.
Audio
  • Prof. Jan Ludwicki o szkodliwości e-papierosa (źr.IAR)
E-papieros.
E-papieros.Foto: Jakemaheu/wikipedia

Ogółem gdańska inspekcja handlowa zakwestionowała 410 partii płynu do e-papierosów. Ze sprzedaży wycofano produkty, które nie były właściwie oznakowane, nie miały znaków ostrzegawczych, brakowało na nich informacji o składzie mieszaniny lub na opakowaniu nie umieszczono zwrotów wskazujących na rodzaj zagrożenia.
Z uwagi na to, że nie ma przepisów, które regulowałaby skład płynów, nie można było wycofać z rynku tych, w których składzie wykryto rakotwórcze związki. Produkty te zostały jednak zabezpieczone z powodu niewłaściwego oznakowania. Waldemar Kołodziejczyk zapewnił, że niebezpieczne produkty zostaną wycofane z obrotu i poddane utylizacji, mimo braku odpowiednich przepisów.

Wcześniej prof. Jan Ludwicki z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego alarmował, że płyny do e-papierosów nie podlegają żadnej kontroli i nie ma systemu dopuszczania ich do obrotu w Polsce. Według niego, taka atestacja powinna polegać na wykonaniu odpowiedniej analizy chemicznej płynu i stwierdzeniu nieobecności szkodliwych substancji. Zaznaczył, że nie jest to proste, bo szkodliwych związków jest wiele.

Według  Ludwickiego, każda ilość nikotyny jest szkodliwa i dlatego żadna z instytucji państwowych nie może atestować tego typu wyrobów. - Władze państwowe nie mogą zezwalać na sprzedaż czegoś co jest szkodliwe, ale nie mogą specjalnie zabronić - zaznaczył. Profesor podkreślił, że są płyny do e-papierosów, które nie zawierają nikotyny.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

mc

Zobacz więcej na temat: zdrowie
Czytaj także

Dbasz o linię? Nie pij soków owocowych!

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 19:00
Wiosna to pora roku, w której rośnie nasz apetyt na wszystko co świeże i zdrowe. Dojrzewające w słońcu owoce i pyszne soki - smakują wyśmienicie, ale czy aby na pewno są zdrowe?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryby i owoce morza to podstawa zdrowej diety

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 18:25
Na zmianę diety i przyzwyczajeń żywieniowych nigdy nie jest za późno. - Warto postawić na ryby. Tym bardziej, że na ich przygotowanie jest wiele sposobów, z których rzadko korzystamy - zachęca Grzegorz Łapanowski, kucharz i dziennikarz Kulinarny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zalegalizować marihuanę?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 15:43
Czy powinniśmy zalegalizować marihuanę? Zapraszamy na dyskusję w Czwórkowym studiu w środę, już po godz. 13.00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sezon na kleszcze. Przed boreliozą można się uchronić

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 07:30
- Nie rezygnujemy z korzystania z natury, pozostawanie w domu to skrajne rozwiązanie. Ale wychodząc na łąkę czy do lasu zachowajmy podstawowe środki ostrożności, by kleszcz nas nie dopadł - apelowała w radiowej Jedynce dr Marta Maciaszczyk-Rainko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Soja na stole - trzeba się przyzwyczaić, ale warto

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 10:47
Ziarna soi i produkty przetworzone z tej rośliny stanowią bogate źródło białka dla osób, które zdecydowały się na rezygnację z mięsa. Ale nie tylko w ich diecie soja się przyda - zawarte w tej roślinie izoflawony wspierają także gospodarkę hormonalną i korzystnie wpływają na organizmy kobiet i mężczyzn.
rozwiń zwiń