Nauka

Bolków: w szałasie sprzed 9 tys. lat archeolodzy znaleźli fragment meteorytu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 21:13
- Meteoryt przyniesiono do szałasu jako przedmiot szczególny, bo pochodzący z innego świata, z czego musiał zdawać sobie sprawę ówczesny człowiek, doskonale znający się na kamiennych surowcach - tłumaczy kierownik badań prof. Tadeusz Galiński.
Wykopaliska archeologiczne. Zdjęcie ilustracyjne
Wykopaliska archeologiczne. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Hanay/Wikimedia Commons/CC

Według prof. Galińskiego meteoryt mógł się stać obiektem kultu albo rekwizytem szamańskiej magii.

Znaleziony przez archeologów w szałasie w Bolkowie nad jeziorem Świdwie (Pomorze Zachodnie) fragment meteorytu ma walcowaty kształt i porowatą strukturę. Ma 8 cm wysokości, 5,3 cm szerokości przy podstawie i 3,5 cm przy wierzchołku.
Według profesora, jest nadspodziewanie ciężki. - Dodatkowo jego kształt w profilu bocznym nasuwa różne skojarzenia - zapewne znalazca sprzed tysiącleci dopatrywał się w nim kształtów z tajemniczego świata duchów - dodał naukowiec.
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl>>>
W szałasie znaleziono także liczne narzędzia wykonane z krzemieni, drewna, kości i poroża oraz  przedmioty związane z kulturą duchową - amulet, kościane ostrze włóczni z rytym ornamentem i tzw. laskę magiczną z poroża zdobioną motywami geometrycznymi.
Obok szałasu, w którym znaleziono "przedmiot z innego świata" archeolodzy odkryli drugą, niemal identyczną konstrukcję. W obu z nich, odkopanych w warstwie torfu w centralnej części, zachowały się ślady po paleniskach.
Wykopaliska w Bolkowie trwają od kilku lat. Badania wykopaliskowe prowadzone są przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN. Jest to program badawczy, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Czytaj także

Bałtyk pełen tajemnic. Odkrycia podwodnych archeologów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 11:59
W ubiegłym tygodniu świat obiegła informacja, że grupa badaczy odkryła u wybrzeży Haiti wrak statku liczący pół tysiąca lat. To prawdopodobnie pozostałości okrętu o nazwie "Santa Maria", uczestniczącego w wyprawie Krzysztofa Kolumba. Ta wiadomość pobudziła wyobraźnię Marcina Jamkowskiego, podróżnika, fotografa i badacza wraków, który był gościem audycji "Do południa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

To najprawdopodobniej najstarsze zachowane spodnie świata

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 15:16
Archeolodzy prowadzący wykopaliska w północno-zachodnich Chinach odkryli dwie pary spodni liczące sobie ponad 3 300 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpańscy uczeni odkryli grób Miguela de Cervantesa?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 20:40
Od końca kwietnia historycy, archeolodzy i geolodzy poszukiwali szczątków autora Don Kichota na terenie madryckiego kościoła św. Trójcy.
rozwiń zwiń