Nauka

Sztuczna ręka sterowana myślami

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 14:21
Sztuczna ręka, wyglądająca jak te u robotów, ale sterowana ludzkimi myślami. Ten wynalazek już znalazł zastosowanie w Chinach.
Audio
  • Chiny: sztuczna ręka sterowana myślami. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
Sztuczna ręka sterowana myślami
Foto: Glow Images/East News

Chińscy naukowcy prowadzili badania nad przyczynami epilepsji. 28-letniej kobiecie wszczepiono do mózgu specjalne elektrody, które następnie podłączono do sztucznej ręki. Na razie kobieta tylko za pośrednictwem myśli może zagrać w "papier, kamień, nożyce". Układ dłoni, o którym pomyśli kobieta, jest pokazywany przez sztuczną dłoń podłączoną do stymulatora w mózgu. To rozwiązanie może być przełomowe dla osób, które utraciły swoje kończyny albo zmagają się z niedowładem mięśni.

Wcześniej badania dotyczące wykorzystywania elektrod w mózgu do sterowania przedmiotami przeprowadzono z powodzeniem na szczurach i małpach. W czerwcu tego roku podobnego przełomu dokonali amerykańscy naukowcy z Ohio, którzy dzięki urządzeniu o nazwie Neurobridge umożliwili sparaliżowanemu mężczyźnie poruszanie palcami i dłonią.

''mr

Zobacz więcej na temat: Chiny NAUKA technologie
Czytaj także

Głośnik wibracyjny - gadżet dla melomanów

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 19:00
Świetnym gadżetem, który może przydać się podczas pikniku jest mały i poręczny głośniczek. Nie jest to zwykły przetwornik, gdyż nie posiada tradycyjnej membrany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chiński satelita wytropił... plantację konopi

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 10:41
Chińska Agencja Kosmiczna na tropie plantacji marihuany. W ubiegłym tygodniu poinformowano o odkryciu - dzięki analizie zdjęć satelitarnych - największej plantacji tej rośliny w Chinach. Raport Agencji Kosmicznej zniknął jednak z jej stron internetowych, bo okazało się, że ta tajemnicza plantacja może być legalna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amerykanie bezdotykowo przesuwają przedmioty

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 09:00
Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda opracowali metodę manipulowania drobnymi przedmiotami bez ich dotykania.
rozwiń zwiń