Nauka

Celtycka osada pod Tarnowem. Odkrycie archeologów

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 08:43
Dzięki kobiecej zapince do ubrania sprzed 2 tysięcy lat odnalezionej w osadzie w Pasiece Otfinowskiej udało się zidentyfikować jej mieszkańców.
Audio
  • Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Andrzej Szpunar: Celtowie przybyli z terenów Galii (IAR)
Wykopaliska archeologiczne. Zdjęcie ilustracyjne
Wykopaliska archeologiczne. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Hanay/Wikimedia Commons/CC

Archeolodzy badają to miejsce już od 5 lat, ale do teraz nie byli pewni kto zamieszkiwał osadę i z jakiego okresu pochodzą znaleziska. Nowe światło na ich pracę rzuciła dopiero biżuteria. - To jest jak pieczęć daty, bo moda się zmieniała. Mamy dobrze wydatowane kształty różnych zapinek i na tej podstawie oceniamy - wyjaśnia dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Andrzej Szpunar.

Teraz już wiadomo na pewno, że mieszkali tam Celtowie albo ich potomkowie. W Pasiece Otfinowskiej znaleziono także fragmenty naczyń oraz kawałki żużla. Duże poruszenie wśród archeologów wywołało odkopanie bogato zdobionego uchwytu lusterka z brązu - jak się okazało pochodzącego z I w. p.n.e. z rzymskiej prowincji Noricum.

Zdaniem badaczy była to osada pradziejowych hutników, którzy produkowali i przerabiali żelazo. Wszystkie odkryte obiekty noszą ślady spalenizny, co wskazuje, że duży pożar zakończył jej historię. Nie wiadomo, czy był to wypadek - o co w hutniczej osadzie nie było trudno - czy jakiś najazd.

IAR, temi.pl, fc

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA Tarnów
Czytaj także

Archeolodzy odkryli "warmińskie Pompeje"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 22:22
To pozostałości pierwszej średniowiecznej lokacji obecnego Barczewa. I ta osada pozostała właściwie niezmieniona po katakliźmie, którym w tym wypadku był najazd litewskich wojsk księcia Kiejstuta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy odkryli dwa nieznane miasta Majów

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 22:00
Międzynarodowa grupa archeologów odkryła w meksykańskiej puszczy dwa nieznane dotychczas miasta Majów. Jedno z nich zostało nazwane Lagunita, a drugie Tamchen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ślimaki przysmakiem od paleolitu

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 01:00
Ślimaki jedzono na Półwyspie Iberyjskim już w górnym paleolicie, 30 tysięcy lat temu - wynika z badań Katalońskiego Instytutu Paleontologii Człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W naczyniu, które zachowało się na dnie Bałtyku, był gin

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 15:20
Po wykonaniu dodatkowych badań eksperci są niemal pewni, że kamionkowa butelka wydobyta z wraku żaglowca, który ok. 200 lat temu zatonął w Zatoce Gdańskiej, zawierała pierwotnie gin typu genever.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pochowano szczątki odkryte w najstarszej polskiej szkole

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 17:00
Część szczątków ludzkich z XIII do XVII wieku odkrytych podczas wykopalisk podczas remontu najstarszej polskiej szkoły, obecnie liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, złożono w specjalnie wybudowanym ossuarium.
rozwiń zwiń