Nauka

Tak powstali współcześni mieszkańcy Europy

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 11:16
Europejczycy zaczęli powstawać genetycznie około siedmiu tysięcy lat temu. Są mieszanką trzech różnych populacji.
Audio
  • Genomy współczesnych Europejczyków: relacja Rafała Motriuka (IAR)
Tak wyglądał mieszkaniec Europy 7000 lat temu
Tak wyglądał mieszkaniec Europy 7000 lat temuFoto: csic.es

Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy porównali DNA z prastarych szczątków 9 ludzi z terenów dzisiejszej Skandynawii, Luksemburga i Niemiec z próbkami pobranymi od ponad 2300 współczesnych Europejczyków.

Duża fala migracji do Europy z Bliskiego Wschodu dokonała się około 45 tys. lat temu. Ci niebieskoocy, śniadzi ludzie zajmowali się polowaniami i zbieractwem. Dużo później, ok. 7500 lat temu, do Europy przywędrowała kolejna grupa z Bliskiego Wschodu, która przyniosła znajomość uprawy i hodowli. Ci ludzie mieli jaśniejszą skórę i brązowe oczy.

Na końcu pulę genetyczną wzbogacili tajemniczy przybysze z Syberii. Ich udział w genotypie jest stosunkowo nieduży - maks 20 proc., ale są obecni w każdej europejskiej populacji. Nie ma jednak po nich śladu we wcześniejszych szczątkach myśliwych i rolników. To oznacza, że dotarli do Europy już po wymieszaniu się tych dwóch grup. Co więcej, okazało się, że są oni genetycznym łącznikiem między współczesną Europą i Ameryką.

Wcześniejsze badania naukowców przeprowadzone na liczącym 7000 lat szkielecie wykazały, że ówczesny mieszkaniec północnej Hiszpanii genetycznie przypominał najbardziej dzisiejszych Skandynawów, ale miał dość ciemną skórę.

IAR, bbc.com, thejournal.ie, fc

Czytaj także

Pierwsi ludzie przywędrowali do Ameryk z terenów Azji

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 22:10
To nie jest nowa teza. Otrzymała kolejne wzmocnienie na na podstawie badań genetycznych. Nowych danych dostarczyły szczątki ciała nastoletniej dziewczyny sprzed tysięcy lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy badacze ratują zestresowane rośliny i liczą bakterie

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 13:05
W audycji gościli młodzi laureaci programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – młodzi, ale już posiadający duże osiągnięcia naukowcy. Czym się zajmują?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patriotyzm jest starszy od ludzkiej mowy

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 21:11
I także jest zapisany w genach. O nim i innych dziwnych cechach Homo sapiens mówi dr Marcin Ryszkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto gen odpowiedzialny za Jet Lag

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 22:22
Naukowcy zidentyfikowali główny gen odpowiedzialny za cykle zasypiania i budzenia się. Może to pomóc w wynalezieniu sposobu na szybkie kontrolowanie, kiedy nasz organizm powinien wejść w stadium uśpienia, a kiedy pownniśmy się obudzić.
rozwiń zwiń