Nauka

Polskie Radio od roku nadaje w jakości cyfrowej

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 07:30
Na początku cyfrowego radia można było słuchać w Warszawie i Katowicach. Od sierpnia tego roku także we Wrocławiu i Szczecinie.
Audio
  • Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Jan Dworak podkreśla, że Polskie Radio przeciera drogę nieuchronnej cyfryzacji całej radiofonii w Polsce (IAR)
  • Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski podkreśla, że technologia DAB+ daje szansę, aby zapewnić wszystkim Polakom najtańszy, powszechny, najbardziej niezawodny i wysokiej jakości dostęp do pełnej oferty programowej Polskiego Radia (IAR)
  • Krzysztof Łuszczewski, dyrektor Centrum Rozwoju Radiofonii Cyfrowej Polskiego Radia podkreśla, że cyfryzacja ma zwiększyć zasięg nadawania, ale także znacznie wzbogacić ofertę programową (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/Jakub Szymczuk

CYFRYZACJA POLSKIEGO RADIA - czytaj więcej >>>

W najbliższych dniach, a może nawet godzinach uruchomione zostaną kolejne nadajniki w Łodzi i Opolu.  W następnym roku cyfrowa emisja ma się rozpocząć w Kielcach, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu.

- Polskie Radio przeciera drogę nieuchronnej cyfryzacji całej radiofonii w Polsce - podkreśla przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak. - Uważam, że to jest ważna data - rozpoczęcie cyfryzacji radia, ponieważ to jest nieuchronny proces, który trwa w całej Europie - powiedział IAR Dworak. Dając za przykład kraje przodujące w cyfryzacji radiowej jak Wielka Brytania, Niemcy czy kraje skandynawskie przewodniczący KRRiT podkreślił, że Polska nie powinna wlec się w ogonie Europy w tej sprawie.

Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski przyznaje, że pierwszy rok wprowadzania radia cyfrowego nie był prosty choćby ze względu na wysokie koszty przedsięwzięcia. Podkreśla jednak, że technologia DAB+ to jedyna szansa, aby zapewnić wszystkim Polakom najtańszy, powszechny, najbardziej niezawodny i wysokiej jakości dostęp do pełnej oferty programowej Polskiego Radia, w tym Dwójki i Czwórki.

<<<Prezes Polskiego Radia: cyfryzacja umożliwi nam uruchomienie 12 kanałów>>>

Krzysztof Łuszczewski, dyrektor Centrum Rozwoju Radiofonii Cyfrowej Polskiego Radia dodaje, że cyfryzacja ma zwiększyć zasięg nadawania, ale także znacznie wzbogacić ofertę programową. W pierwszym multipleksie cyfrowo można już słuchać stacji tworzonych przez Polskie Radio: Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki, Zagranicy, PR24 czy Radia Rytm. A w tym ostatnim już od środy nowa interaktywna propozycja - strona internetowa, która umożliwia słuchaczom wpływanie na muzykę, jaka pojawia się w stacji. Przygotowywane są już trzy kolejne programy: radio dla dzieci i młodzieży, radio dla seniorów wykorzystujące zasoby archiwalne oraz radio o nauce, technice i historii.

<<<Dlaczego Polskie Radio stawia na cyfryzację>>>

IAR,kh

Czytaj także

Cyfrowa przyszłość Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 14:25
Europejska Unia Nadawców to organizacja skupiająca publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych wywodzących się z Europy, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Dworak: Polska wkracza w erę cyfryzacji

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 23:30
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawiła podczas posiedzenia senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu sprawozdanie ze swojej działalności w 2013 r. Jak mówił przewodniczący KRRiT Jan Dworak, "Polska wkracza w erę cyfryzacji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dworak: właściwe finansowanie mediów publicznych to zadanie do wykonania

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 17:24
Przewodniczący KRRiT Jan Dworak podkreślił, że trzeba na nowo przemyśleć rolę mediów publicznych i dostosować ją do zmian społecznych, by jak najlepiej pełniły swoje funkcje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co zyska radio na cyfryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 17:36
W dzisiejszym "Wieczorze odkrywców" przypomnimy czym jest DAB i DAB+, czyli jedna z najnowocześniejszych technologii pozwalających na cyfrową emisję programów radiowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfryzacja radia postępuje! DAB+ we Wrocławiu i Szczecinie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 13:49
W piątek w samo południe ruszyło nadawanie cyfrowe w systemie DAB+ we Wrocławiu i w Szczecinie. Do końca 2020 roku sygnał cyfrowy ma być dostępny w całej Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef Rady Nadzorczej Polskiego Radia: najważniejsze to nadążyć za zmianami

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 17:27
- Skostnienie bardzo często może skończyć się dla medium dramatycznie. Pamiętam BBC, które w latach 60. bardzo twardo trzymało się wskazań swojego ojca założyciela. Skończyło się buntem młodych słuchaczy, którzy przerzucili się na pirackie rozgłośnie - mówił w Jedynce prof. Janusz Adamowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezes Polskiego Radia: cyfryzacja umożliwi nam uruchomienie 12 kanałów

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 09:03
Już od 15 lat radiowa Jedynka nadaje na długich falach z Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim. Co zmieniło się od tego czasu i jaka jest przyszłość radia, mówił w "Sygnałach dnia" Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia.
rozwiń zwiń