Nauka

Sukces polskich astronomów. Odkryli planetę podobną do Urana

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 11:59
Zespół złożony głównie z astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego, a kierowany przez polskiego astronoma pracującego w Stanach Zjednoczonych, odkrył planetę pozasłoneczną podobną nieco do Urana, odległą o 25 tysięcy lat świetlnych. Informację na ten temat zamieszcza w najnowszym, internetowym wydaniu periodyk "The Astrophysical Journal".
Sukces polskich astronomów. Odkryli planetę podobną do Urana
Foto: Dave Halliday/Flickr

Astronomowie znają już setki planet pozasłonecznych. Najczęściej są to gazowe olbrzymy, takie jak na przykład Jowisz w Układzie Słonecznym, albo mniejsze skaliste globy, takie jak Ziemia. Ale mogą występować także planety częściowo zbudowane z gazu i częściowo z lodu, których przykładami w naszym układzie planetarnym są Uran i Neptun.
Międzynarodowy zespół astronomów odkrył daleką planetę podobną do Urana. Zespołem kierował Radosław Poleski, polski astronom pracujący w Ohio State University w Columbus (USA). Natomiast na liście autorów zawierającej łącznie 14 nazwisk, jest 11 Polaków z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, w tym prof. Andrzej Udalski.
Zjawisko mikrosoczewkowania grawitacyjnego
Planetę udało się odkryć dzięki zjawisku mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Gdy pomiędzy nami a odległą gwiazdą, znajduje się jakiś inny obiekt (np. inna gwiazda), jego pole grawitacyjne może zaburzyć bieg promieni świetlnych, powodując pojaśnienie odległej gwiazdy. Czasami, a właściwie bardzo rzadko, w trakcie zjawiska mikrosoczewkowania grawitacyjnego można znaleźć także oznaki występowania planety okrążającej gwiazdę-soczewkę. Planeta powoduje wtedy dodatkowe, dużo mniejsze pojaśnienie na krzywej blasku dalekiej gwiazdy.
Polacy są mistrzami w obserwacjach mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Warszawski projekt OGLE, którego kierownikiem jest prof. Udalski, posiada 1,3 metrowy teleskop pracujący w Obserwatorium Las Campanas w Chile. Do tej pory dzięki OGLE udało się zarejestrować 13 tysięcy zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego.
Mniejsze od Słońca
W opisywanym przypadku odkrycia planety pozasłonecznej doszło do dwóch zjawisk mikrosoczewkowania. Pierwsze nastąpiło w 2008 roku i wskazało na istnienie gwiazdy-soczewki, a także pewne przesłanki na temat towarzyszącej jej planety. Drugie mikrosoczewkowanie w 2010 roku potwierdziło istnienie planety oraz ujawniło drugą gwiazdę.
Oznacza to, że mamy do czynienia z układem podwójnym gwiazd, w którym znajduje się planeta. Pierwsza z gwiazd ma masę około 2/3 masy naszego Słońca, a druga jest sporo mniejsza - około 1/6 masy Słońca. Z kolei planeta jest czterokrotnie masywniejsza niż Uran. Orbita planety znajduje się prawie w tej samej odległości od swojej gwiazdy, co orbita Urana od Słońca.
„Tylko mikrosoczewkowanie pozwala na wykrycie takich zimnych, lodowych olbrzymów, które jak Uran i Neptun znajdują się daleko od swoich gwiazd. Odkrycie pokazuje, że mikrosoczewkowanie umożliwia wykrywanie planet o bardzo szerokich orbitach” - tłumaczy Radosław Poleski w informacji zamieszczonej na stronie Ohio State University.
"Mieliśmy szczęście, że dostrzegliśmy sygnał od planety, jej gwiazdy oraz od drugiej gwiazdy w układzie podwójnym. Gdyby ułożenie obiektów było minimalnie inne, dostrzeglibyśmy tylko planetę i być może potraktowalibyśmy ją jako tzw. planetę swobodnie poruszającą się w Galaktyce" - dodaje polski astronom.
pp/PAP

Zobacz więcej na temat: astronomia kosmos NAUKA Ohio
Czytaj także

Gratka dla fanów astronomii! Stacja kosmiczna i statek ATV razem na niebie

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 14:39
W poniedziałek ostatnia szansa, żeby zobaczyć gołym okiem przelatującą nad Polską Międzynarodową Stację Kosmiczną, a jednocześnie zbliżający się do niej europejski statek transportowy ATV.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Heweliusz obok Lema. Drugi polski satelita ze znakiem Jedynki już w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 08:19
- Heweliusz jest na orbicie. Mamy potwierdzenie, że opuścił rakietę. Natomiast w jakim jest stanie dowiemy się dopiero, gdy uda nam się nawiązać z nim łączność - powiedział Tomasz Zawistowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mierzono czas. Zegar słoneczny nawet w wersji kieszonkowej!

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 10:04
Czas dla każdego biegnie trochę inaczej. Pędzi, gdy dobrze się bawimy, dłuży gdy chcemy by minął jak najszybciej. Niektórzy mówią, że jest szczególną formą wyobraźni i mimo coraz bardziej precyzyjnych zegarów nie można go dokładnie zmierzyć.
rozwiń zwiń