Nauka

Zegarek na ręku pomoże w walce z rakiem. Nowe gadżety Google'a

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 12:00
Firma Google'a pracuję nad urządzeniami do wczesnego diagnozowania chorób. Ich nowe gadżety mają przydać się w medycynie i wesprzeć walkę z rakiem.
Audio
  • Gadżety Google’a w medycynie - Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Nowe gadżety Googlea pomogą w medycynie
Nowe gadżety Google’a pomogą w medycynie

Google chce wykorzystać nanocząstki, które są bardzo małe, dwa tysiące razy mniejsze od czerwonej krwinki. Nanocząstki mogą doczepiać się do różnych komórek. Ich zachowania ma wykrywać specjalny czujnik na zewnątrz ciała, noszony jak zegarek. Dzięki czemu wczesne, biochemiczne zmiany chorobowe mogą być cenne dla lekarzy.
W ten sposób Google chce walczyć z rakiem czy ostrzegać przed zbliżającym się zawałem serca. Dziś na przykład rak trzustki wykrywany jest bardzo późno, zwykle wtedy, gdy choroba jest zaawansowana i pacjenta nie da się uratować.

Prace Google’a są jednak jeszcze na bardzo wczesnym etapie.

kz, IAR

Czytaj także

Wiceszef Google Alan Eustace pobił kosmiczny rekord [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 14:12
57-letni Alan Eustace pobił rekord wysokości w skoku ze spadochronem. Wiceszef internetowego giganta Google poprawił osiągnięcie Felixa Baumgartnera z 2012 roku i skoczył z wysokości ponad 41 kilometrów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Google Transit w Warszawie. Mapy Google zyskują nową funkcjonalność

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 14:52
Uruchomiona usługa Transit umożliwia użytkownikom szybkie wyznaczenie trasy podróży komunikacją miejską bezpośrednio na mapie stolicy. Informacje na temat możliwych połączeń są już dostępne pod adresem maps.google.pl oraz w aplikacji mobilnej Mapy Google.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekarze o przełomie w medycynie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 21:03
Nagroda Nobla z medycyny dla Polaków? Jak najbardziej możliwe, a wszystko za sprawą rewolucyjnego zabiegu wrocławskich lekarzy, których nowatorska operacja pozwoliła na odzyskanie władzy w nogach dotychczas sparaliżowanemu pacjentowi. O innowacyjnej metodzie w rozmowie z Henrykiem Szrubarzem w PR24 opowiadali przeprowadzający zabieg lekarze: Paweł Tabakow, Bogdan Czapiga i Wojciech Fortuna.
rozwiń zwiń