Nauka

Kurczaki potrafią liczyć? Według naukowców robią to podobnie jak ludzie

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 12:52
Kurczaki, podobnie jak ludzie, liczą od lewej do prawej. Do takich wniosków doszli włoscy naukowcy, którzy publikują wyniki swych badań w prestiżowym tygodniku „Science”.
Audio
  • Kurczaki liczą jak ludzie - relacja Rafała Motriuka (IAR)
Kurczaki potrafią liczyć? Według naukowców robią to podobnie jak ludzie
Foto: Glow Images/East News

Określenie „ptasi móżdżek” jest nieco obraźliwe. Ale w przypadku prostego liczenia podobieństwo mózgu kurczaków do mózgu człowieka jest bardzo wyraźne, piszą autorzy.

Podczas eksperymentu najpierw zaznajomili oni ptaki z liczbami, a potem pokazywali im je - z tym że nie w postaci cyfr, a w postaci kropek, trochę jak na kostce do gry. Okazało się, że mniejszych liczb kurczaki szukały po lewej, większych po swej prawej stronie.

Zdaniem włoskich badaczy taki sposób liczenia mógł pojawić się w procesie ewolucji miliony lat temu, zanim jeszcze praprzodkowie ludzi oddzielili się od ptaków. Taka tendencja liczenia może pojawiać się u człowieka naturalnie, niezależnie od wpływów kulturowych.

IAR, bk

Czytaj także

Między religią a nauką

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 15:53
Budowanie porozumienia między dwiema różnymi religiami nie należy do łatwych wyzwań. W tworzeniu takich relacji najważniejszy jest wzajemny szacunek i gotowość do wysłuchania drugiej strony. O tym jakie korzyści mogą płynąć z takiej postawy mówił w Polskim Radiu 24 filozof i profesor matematyki Stanisław Krajewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przełomowy eksperyment? Ptaki wiedziały o tornadzie szybciej niż ludzie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 09:12
Ptaki w USA słyszały zbliżające się gigantyczne tornado i z dużym wyprzedzeniem uciekły przed kataklizmem. Pozwoliła im na to prawdopodobnie zdolność odbierania dźwięków o bardzo niskich częstotliwościach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vivat matematyka. Już 3-latki uczą się rachować

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 05:44
Przeświadczenie, że nie jest się "umysłem ścisłym" sprawia, że młodzi ludzie po maturze wybierają studia humanistyczne. Czy rzeczywiście matematyka jest trudna?
rozwiń zwiń