Nauka

Microsoft: powinniśmy utworzyć międzynarodową instytucję przeciw hakerom

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 10:11
Szef działu prawnego i korporacyjnego w Microsoft Brad Smith zaproponował światowym rządom utworzenie międzynarodowej instytucji, której zadaniem byłaby ochrona obywateli przed hakerami działającymi na zlecenie poszczególnych państw.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: freeimages.com/cc

"Potrzebujemy Cyfrowej Konwencji Genewskiej, która zobliguje rządy do wdrożenia norm potrzebnych do ochrony cywilów w internecie w czasach pokoju" - napisał Brad Smith na blogu.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Jego zdaniem ostatnie ataki pokazują na konieczność wypracowania światowych norm do nadzorowania działań rządów w cyberprzestrzeni.

W ocenie szefa działu prawnego i korporacyjnego w Microsoft ataki cybernetyczne wymagają globalnych regulacji podobnych do tych, jakie w 1949 roku przyjęto dla ochrony osób cywilnych podczas wojny - IV Konwencji Genewskiej.

Za przestrzeganie zapisów Cyfrowej Konwencji Genewskiej odpowiadałaby niezależna organizacja, której zadaniem byłoby badanie wszelkich przypadków wspieranych przez rządy ataków cybernetycznych na inne kraje.

W skład takiej instytucji mieliby wejść eksperci z sektora publicznego i prywatnego, a także organizacji międzynarodowych takich jak Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

"W przypadku konfliktu cybernetycznego firmy technologiczne powinny zachować neutralność, dzięki czemu mogłyby być gwarantem zaufania i stabilności online" - wskazał Smith.

Podmioty prywatne - według niego - powinny też zadeklarować, że nie będą wspierać rządów w ich działaniach ofensywnych.

***

W ostatnim czasie wzrosła liczba ataków cybernetycznych, którymi posługują się rządy w celu realizacji swoich planów dotyczących polityki międzynarodowej i wewnętrznej. Czasami wykorzystuje się je do wspierania konwencjonalnych działań zbrojnych.

Istnieje zaledwie kilka międzynarodowych porozumień regulujących kwestie prowadzenia przez państwa ofensywnych działań w cyberprzestrzeni.

Jednym z nich jest dwustronna umowa między Chinami a USA z 2015 roku. Strony zadeklarowały w niej, że będą powstrzymywać się od włamywania do komputerów firm, a w konsekwencji wykradania własności intelektualnej.

Podobne porozumienie zawarły kraje grupy G20.

kk

Czytaj także

Wielka Brytania: minister obrony ostrzega przed cyberatakami Rosji

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 11:00
Rosja prowadzi ciągłą kampanię ataków cybernetycznych, które są wymierzone w infrastrukturę krytyczną Zachodu i mają podważyć podstawy demokracji - ostrzegł minister obrony Wielkiej Brytanii Michael Fallon cytowany w piątek przez BBC.
rozwiń zwiń