Nauka

"Godzina dla Ziemi". Na godzinę zgasną światła na słynnych budynkach świata

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 20:43
W sobotę - w ramach akcji "Godzina dla Ziemi" ekologów z WWF - światła zgasną m.in. na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, Wieży Eiffla w Paryżu czy Empire State Building w Nowym Jorku.
Rzymskie Koloseum podczas Godziny dla Ziemi
Rzymskie Koloseum podczas "Godziny dla Ziemi"Foto: saveourclimate/Wikimedia Commons/CC

W ponad 180 krajach o godz. 20.30 na godzinę zgasną światła na charakterystycznych budynkach.

Ekolodzy z WWF (World Wide Fund for Nature, tłum. Światowy Fundusz na rzecz Przyrody)  poinformowali, że w Polsce do akcji przyłączyło się ponad 60 miast.

Iluminacje i światła na godzinę mają zostać wyłączone: na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, Kopcu Kościuszki w Krakowie, Operze Nova w Bydgoszczy czy na Dworze Artusa w Gdańsku.

Oświetlenie ma zgasnąć też na Moście Długim i w Filharmonii w Szczecinie, a także na katowickim Spodku.

"Godzina dla Ziemi" jest coroczną akcją, a przez symboliczne zgaszenie świateł ekolodzy chcą promować zrównoważony rozwój, a także poszanowanie dla naturalnych zasobów planety.

W tym roku w Polsce WWF koncentruje się na ochronie polskich rzek, szczególnie Wisły, których część - według rządowych planów - ma zostać dostosowywana do żeglugi śródlądowej. 

W poprzednich latach w ramach "Godziny dla Ziemi" ekolodzy z WWF Polska zwracali uwagę m.in. za problem zagrożonego wyginięciem bałtyckiego morświna czy wilków.

Po raz pierwszy światła w ramach "Godziny dla Ziemi" zgasły w 2007 roku w Sydney.

kk

Zobacz więcej na temat: ekologia środowisko POLSKA