Nauka

Nowe przypadki zachorowań na polio

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 11:21
W kilku miejscach na świecie odnotowano nowe przypadki zachorowań na polio. Zdaniem lekarzy, jest to wynik zbyt słabych programów szczepień oraz konfliktów.
Audio
  • Nowe przypadki zachorowań na polio - Rafał Motriuk (IAR)
Szczepienia przeciw wirusowi polio w Somalii.
Szczepienia przeciw wirusowi polio w Somalii.Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

W ostatnich dniach dwa ogniska tej groźnej choroby wykryto w Demokratycznej Republice Konga. Łącznie potwierdzono cztery przypadki infekcji.

Wcześniej - jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - choroba ponownie pojawiła się w Syrii na terenach kontrolowanych przez tak zwane Państwo Islamskie.

Według (WHO), w tych rejonach świata zbyt mało dzieci otrzymuje szczepionki i istnieje ryzyko, że choroba się rozprzestrzeni. Trzydzieści lat temu wirusy polio paraliżowały na całym świecie około 350 tysięcy dzieci rocznie. Dzięki zmasowanym programom szczepień liczbę zachorowań zmniejszono o ponad 99 procent. WHO chce całkowicie pokonać polio - po ospie prawdziwej byłaby to druga choroba wyelinowana w skali globu.

Wirus polio wywołuje chorobę Heinego-Medina. Twórcą pierwszej doustnej szczepionki przeciwko wirusowi był polski lekarz, wirusolog i immunolog Hilary Koprowski.

Objawy polio były znane od starożytności. Egipskie malowidła i rzeźby przedstawiają dorosłych ludzi z wiotkimi kończynami oraz dzieci chodzące o lasce. Pierwszego opisu klinicznego dokonał angielski lekarz Michael Underwood w 1789 roku jako "osłabienie kończyn dolnych". Choroba dziś funkcjonuje pod nazwą ostre nagminne porażenie dziecięce.

pg

Czytaj także

Ekspert: Szczepionki padły ofiarą swojej skuteczności

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 20:07
W ostatnich dniach kwietnia, już po raz dwunasty, obchodziliśmy Europejski Tydzień Szczepień. „Szczepionki działają” – pod takim hasłem akcja odbywała się w tym roku. Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 dr Paweł Grzesiowski z fundacji „Instytut Profilaktyki Zakażeń”, nadal trzeba przypominać o konieczności przeprowadzania szczepień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie korzyści zdrowotne może przynieść eliminacja tłuszczów trans?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 12:30
Amerykanie pokazali, że presja społeczna, lobbing i działania administracyjne na rzecz ograniczenia stosowania tłuszczów trans w gastronomii mogą przynieść wspaniałe efekty zdrowotne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krew jednym z najbardziej pożądanych "leków"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 13:19
14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Honorowego Dawcy Krwi. Święto to jest okazją do podkreślenia roli wszystkich, którzy dzielą się tym bezcennym "lekiem" oraz zachętą, aby wstępować w szeregi krwiodawców. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Renatą Kawką, sekretarzem Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.
rozwiń zwiń