Nauka

"Rozpoczyna się nowy złoty wiek astronomii"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 01:30
Europejscy naukowcy uruchomili w Chile największy i najbardziej skomplikowany teleskop świata. Alma i ma dokonać nowatorskich odkryć dotyczących historii wszechświata.
Audio
  • Europejscy naukowcy uruchomili w Chile największy i najbardziej skomplikowany teleskop świata - relacja Rafała Motriuka (IAR)
Rozpoczyna się nowy złoty wiek astronomii
Foto: fot. ESO/José Francisco Salgado/CC

Almę budowano od 2003 roku. Teleskop będzie rejestrować fale elektromagnetyczne o długości milimetra lub krótsze. To pozwoli z nadzwyczajną dokładnością obejrzeć najstarsze rejony wszechświata, czarne dziury, czy narodziny planet.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

 - Teraz uruchomiono 20 anten, są to gigantyczne białe talerze satelitarne. Docelowo, za dwa lata, ma być ich 66 - mówi jeden z szefów projektu Pascal Martinez.

- Poszczególne części zbudowano w Europie. Teraz my takie specjalne panele układamy jeden koło drugiego z dokładnością do kilkudziesięciu mikronów. Bo nie jest to teleskop optyczny, więc nie potrzebujemy luster, tylko specjalne panele odbijające promieniowanie - dodaje Martinez.

Zdaniem ekspertów, anteny Almy to "piramidy XXI stulecia", które rozpoczną nowy złoty wiek astronomii. Operatorem teleskopu jest Europejskie Obserwatorium Południowe.

IAR,kk

Czytaj także

Naukowcy budują najpotężniejszy radioteleskop wszechczasów

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 14:04
W realizacji projektu, który pomoże odkryć tajemnice wszechświata, bierze udział 70 instytucji z 20 państw, w tym z Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Następca teleskopu Hubble'a ma już zwierciadła

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2011 12:00
Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała o zakończeniu ważnego etapu konstrukcji Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST). Wyszlifowane zostały już wszystkie segmenty zwierciadła głównego teleskopu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sięgniemy wzrokiem poza granice galaktyki

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 17:53
Wkrótce na orbicie ziemi pojawi się nowy radioteleskop przewyższający swoją mocą dotychczasowe urządzenia.
rozwiń zwiń