Nauka

Jest nadzieja na wygranie walki z autyzmem?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 21:50
W ramach eksperymentu myszy z uszkodzonym "genem autyzmu" zostały poddane specjalnej diecie, w wyniku czego najcięższe objawy choroby ustąpiły.
Audio
Zdaniem MRPiPS, dzięki programowi 500+ ubóstwo wśród dzieci i młodzieży zmniejszyło się nawet o 90 procent
Zdaniem MRPiPS, dzięki programowi "500+" ubóstwo wśród dzieci i młodzieży zmniejszyło się nawet o 90 procentFoto: mwookie/sxc.hu/cc

Jedna z rzadkich postaci częstej choroby - autyzmu - może być uleczalna. Takiego zdania są amerykańscy genetycy, którzy zamieszczają wyniki swych przełomowych badań w tygodniku "Science".

Badali oni gen o nazwie BCKDK. Prawdopodobnie wywołuje on ciężką postać autyzmu. Chory cierpi wtedy nie tylko na zaburzenia autystyczne, ale także na padaczkę i niepełnosprawność intelektualną. Ów wadliwy gen zaburza produkcję ważnych aminokwasów.

W ramach eksperymentu myszy z uszkodzonym genem BCKDK zostały poddane diecie bogatej w brakujące aminokwasy, w wyniku czego najcięższe objawy ustąpiły - mówi autorka badań, Gaia Novarino. - Znalezienie ludzi z takim klasycznym autyzmem jest bardzo trudne, toteż oprócz myszy, przebadaliśmy też dwie rodziny, gdzie dzieci miały tę rzadką formę choroby, połączoną z upośledzeniem intelektualnym i padaczką - powiedziała 
Wyniki badań nie zapowiadają możliwości leczenia autyzmu u wszystkich chorych. Potwierdzają jednak hipotezę, że choroba ta ma podłoże genetyczne. Autyzm jest jednym z najczęstszych zaburzeń rozwojowych. Szacuje się, że dziś objawy tej choroby ma jedno na sto rodzących się dzieci.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Zobacz więcej na temat: autyzm diety dzieci medycyna
Czytaj także

"Poczujemy, jak świat widzą osoby z autyzmem"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 06:23
Poznać i zrozumieć świat osób z autyzmem - to najnowszy projekt, jaki przygotowało warszawskie Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiek ojców ma wpływ na zachorowania na autyzm?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 20:43
Starsi ojcowie przekazują dzieciom więcej mutacji genetycznych niż ojcowie młodsi - wynika z najnowszych badań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chorzów: szkoła szansą dla dzieci z autyzmem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 20:30
W Chorzowie powstała klasa dla dzieci z tzw. Zespołem Aspergera i autyzmem. W rozpoczynającym się roku szkolnym znajdzie się w niej czwórka dzieci - trzech chłopców i jedna dziewczynka.
rozwiń zwiń