Nauka

W Warszawie budują rój sztucznych pszczół

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 10:33
Politechnika Warszawska pracuje nad robotami, które pomogą pszczołom w zapylaniu kwiatów.
Audio
W Warszawie budują rój sztucznych pszczół
Foto: Wikipedia/CC/Sajjad Fazel

Na Politechnice Warszawskiej ma w ciągu trzech lat powstać prototypowy rój pszczół-robotów. Ich zadaniem będzie pomoc w hodowli roślin. Jeżeli urządzenie uda się zbudować, będzie pierwszym tego typu układem na świecie.
Jak będą działać sztuczne pszczoły? Urządzenie, które będzie sterowało urządzeniami do zapylania, będzie przypominać ul. Z jednostki sterującej, jak tłumaczy dr Rafał Dalewski z Politechniki Warszawskiej, będzie wylatywać sztuczna pszczoła. Autonomiczny robot sprawdzi otoczenie i zagrożenie czekające na pozostałe maszyny. Później z centralnej jednostki wylecą pozostałe "pszczoły", które będą musiały znaleźć kwiat i ocenić czy nadaje się on do zapylenia i wykonać zabieg.
Dr Dalewski powiedział, że przed naukowcami dużo ciężkiej pracy. Małe roboty będą musiały monitorować teren wokół siebie i rejestrować zagrożenia. To oznacza konieczność stworzenia systemów monitoringu i nawigacji oraz dostosowania go do potrzeb małych robotów. Naukowiec z Politechniki Warszawskiej zapewnił, że sztuczne pszczoły nie zastąpią tych prawdziwych. Roboty będą tylko uzupełnieniem, które pomoże w hodowli roślin.
Pieniądze na projekt pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Na wybudowanie prototypu, który zacznie działać za trzy lata, naukowcy otrzymali ponad 1 milion złotych. Jeżeli projektem zainteresują się prywatni inwestorzy, prototypowy egzemplarz czekają kolejne testy. Naukowcy nie są w stanie powiedzieć, kiedy sztuczne pszczoły mogłyby zostać produkowane.

IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Czytaj także

Inspiracje biologiczne przy tworzeniu sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 18:20
Jak stworzyć sztuczną inteligencję? Jednym z rozwiązań jest stworzenie sztucznych systemów immunologicznych. Innym – obserwacja bardzo małych zwierząt, czyli tzw. "algorytmów roju".
rozwiń zwiń
Czytaj także

PW-Sat działa już miesiąc

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 00:11
Miesiąc temu pierwszy polski satelita studencki PW-Sat został umieszczony na orbicie. Sprawdzamy, jak działa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sukcesy młodych polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 23:05
W "Wieczorze naukowym" spotkanie z młodymi polskimi naukowcami uczestnikami Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej,
rozwiń zwiń
Czytaj także

Politechnika to gwarantuje satysfakcję

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 15:11
Studenci z kierunków ścisłych i technicznych nie martwią się zbytnio o swoją przyszłą pracę i karierę.
rozwiń zwiń