Nauka

Profesor z Krakowa została przewodnicząca Rady CERN

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 19:26
Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie została szefową Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych.
Wielki Zderzacz Hadronów
Wielki Zderzacz HadronówFoto: Wikimedia Commons

Profesor Zalewska była wspólną kandydatką Polski, Węgier, Czech i Belgii. W Radzie CERN zasiada od ponad 2 lat jako jeden z dwóch naukowych przedstawicieli naszego kraju. Polka pokonała troje innych kandydatów: profesora Roberto Petronzio z Uniwersytetu Rzymskiego, profesora Josa Engelena z Danii oraz doktora Bjorna Jacobsona z Norwegii.

Rada CERN składa się z 40 delegatów 20 państw członkowskich. Podejmuje ona wszystkie ważne decyzje dotyczące Organizacji, w tym te, które dotyczą tzw. zderzacza hadronów. Profesor Zalewska będzie reprezentantką organizacji oraz będzie przewodzić obradom Rady.

CERN to pierwsza międzynarodowa europejska organizacja naukowa, którą stawia się za wzór współpracy. Istnieje od 1954 roku, zrzeszając obecnie 20 państw, choć naukowcy którzy dla niej pracują pochodzą z aż 80 krajów. Na granicy francusko-szwajcarskiej CERN posiada gigantyczny kompleks naukowy, w którym pracuje 8 tysięcy osób.

Do największych osiągnięć CERN należy m.in. odkrycie prądów neutralnych, czy wynalezienie stron www. 4 lipca 2012 roku uczeni z ośrodka pod Genewą ogłosili kolejny naukowy przełom - zidentyfikowali nową cząstkę elementarną, która może być poszukiwaną od lat cząstką Higgsa.

Pełne członkostwo w CERN Polska uzyskała w 1991 roku. Była to pierwsza zachodnia organizacja międzynarodowa, która po zmianach politycznych w Europie przyjęła nas do grona swych członków.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

sg

Czytaj także

Polskie serwery wspomogą naukowców z CERN

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 12:08
Europejska Organizacja Badań Jądrowych w Genewie zamówiła kolejne serwery do wspierania pracy Wielkiego Zderzacza Hadronów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poszukiwana od wielu lat czątka Higgsa odnaleziona?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 13:20
Fizycy są przekonani, że cząstka, odkryta w europejskim centrum badawczym CERN, to cząstka Higgsa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lądowanie na Księżycu to przy tym drobiazg

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 13:40
W środę obiegła świat sensacyjna wiadomość, że badacze z ośrodka CERN w Genewie po latach poszukiwań odkryli "boską cząstkę"- bozon Higgsa. Czy to faktycznie tak sensacyjne odkrycie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

To może być klucz do odkrycia tajemnic Wszechświata

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 18:32
Aksjon to poważny kandydat na cegiełkę budującą ciemną materię. Czy ta subatomowa cząstka niebawem przyćmi blask bozonu Higgsa, znalezionego kilka dni temu przez fizyków?
rozwiń zwiń