Nauka

Największy w Europie radioteleskop będzie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 16:34
Dziewięć polskich uczelni i jednostek badawczych wspólnie zbuduje radioteleskop w Borach Tucholskich.
Audio
  • Profesor Andrzej Kus z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
sxc.hu
sxc.huFoto: sxc.hu

We wtorek w Gdańsku w tym celu zawiązały specjalne konsorcjum. Polski radioteleskop ma być największym tego typu urządzeniem w Europie, a trzecim na świecie. Jego średnica może bowiem sięgnąć 120 metrów.

Pomysłodawca projektu, profesor Andrzej Kus z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zapowiada, że wraz ze zrealizowaniem inwestycji polska nauka zyska zupełnie nowe perspektywy.

Radioteleskop będzie sercem planowanego Narodowego Centrum Radioastronomii i Inżynierii Kosmicznej, którego koordynatorem jest profesor Zbigniew Sikora z Politechniki Gdańskiej.
Koszt całkowity inwestycji jest szacowany na około 400 milionów złotych. Zgodnie z planami pomysłodawców, radioteleskop ma powstać w 2017 roku.

W Polsce jest już jeden radioteleskop - 32-metrowy w Piwnicach koło Torunia.

Zobacz serwis - nauka>>>

Czytaj także

Najpotężniejszy radioteleskop wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 14:40
Astronomowie budują najpotężniejszy radioteleskop wszech czasów. W realizacji projektu, który pomoże odkryć tajemnice wszechświata, bierze udział 70 instytucji z 20 państw, w tym z Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Astronomowie poinformowali o sensacyjnym odkryciu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 10:55
W najbliższym Ziemi układzie gwiazd - Alfa Centauri - odkryto planetę pozasłoneczną - ogłosiło Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy uczniowie odkryli pięć nowych planetoid

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 11:45
Dokonali także kilkunastu ważnych obserwacji obiektów bliskich Ziemi w Polskiej Kampanii Poszukiwania Planetoid - poinformował dr hab. Lech Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesteśmy w ESA, ale nie w ESO

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 12:00
Młodzi astronomowie w liście do Donalda Tuska wyrazili zaniepokojenie nieprzystąpieniem Polski do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).
rozwiń zwiń