Nauka

Długa zima grozi pszczołom śmiercią głodową

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2013 09:59
Długo utrzymujący się śnieg i niska temperatura mogą spowodować wymieranie tych pożytecznych owadów.
Audio
  • Długa zima grozi pszczołom śmiercią głodową - relacja Radomira Czarneckiego (IAR)
  • Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Warszawie Tadeusz Woszczyński o zimowych zapasach pszczół (IAR)
  • Tadeusz Woszczyński o skutkach wyginięcia pszczół (IAR)
  • Jacek Winiarski z Greenpeace o skutkach wyginięcia pszczół (IAR)
Pszczoła zbierająca pyłek
Pszczoła zbierająca pyłekFoto: Paweł Kuźniar/Wikipedia

Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Warszawie Tadeusz Woszczyński powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że zapasy jedzenia, które pszczoły zrobiły na jesieni, już się kończą. Owadom może grozić śmierć głodowa. - One pół roku żyją w zamknięciu i zapasy powinny starczyć właśnie na ten czas - mówi pszczelarz. - Jeśli jedzenia zabraknie, rodzina ginie - dodaje.

Pszczelarze wkładają jesienią do uli przeciętnie około piętnastu kilogramów cukru. Ten zapas musi starczyć pszczołom na całą zimę.
Tadeusz Woszczyński mówi, że bez pszczół życie na Ziemi byłoby o wiele trudniejsze. - Pracowite owady zapylają większość roślin, którymi żywimy się my i inne zwierzęta. Albert Einstein powiedział kiedyś, że jeżeli zabraknie pszczół, to po czterech latach my także wyginiemy. Pszczoły są katalizatorem w rozwoju przyrody - podkreśla pszczelarz.
Pracowitym owadom bardzo szkodzi także postępująca chemizacja rolnictwa. Ekolodzy z Greenpeace zajęli się tą sprawę i właśnie kończą przygotowywanie specjalnego raportu. Rzecznik ekologów Jacek Winiarski mówi, że w przypadku wymarcia pszczół świat nieodwracalnie by się zmienił. - Jeżeli nie będzie zapylaczy, to padnie cała produkcja owoców i warzyw. Pozostaną nam tylko zboża. Póki jest jeszcze szansa, trzeba powstrzymać wymieranie pszczół - apeluje ekolog.
Z problemem wymierania pszczół zmagają się już na przykład niektóre regiony Chin. Zastępy robotników muszą tam zapylać rośliny ręcznie. Greenpeace obliczył, że gdyby pszczoły wymarły na Ziemi całkowicie, to ludzie musieliby wydawać 153 miliardy dolarów rocznie na ręczne zapylanie roślin.
Szacuje się, że w Polsce żyje obecnie około miliona dwustu tysięcy rodzin pszczelich.

pg

Zobacz więcej na temat: ekologia
Czytaj także

Mimo zimy ptaki wybiorą Polskę

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 10:23
O przedłużającej się zimie mówią już wszyscy. Krążą nawet dowcipy, że kolorowe pisanki wieszać będziemy na choinkach. Ale prawdziwe kłopoty mają ptaki, które po spędzonej w Afryce zimie, wracają i nie mogą rozpocząć lęgów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Diesle szkodzą pszczołom?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 12:44
W "Czwartym wymiarze" przyglądamy się badaniom szalonych naukowców. Tym razem sprawdzali wpływ diesli na wymieranie pszczół.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niespodzianka na farmie! Urodziło się jagnię z pięcioma nogami

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 14:24
Owieczka urodziła się na farmie Whitehouse w Morpeth w hrabstwie Northumberland na północy Anglii. Zwierzę nazwano Quinto.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fizyk: takie zimy będą coraz częstsze

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 14:30
Tegoroczna długa i stabilna zima w naszej części świata wydaje się pasować do hipotezy na temat zmian sposobu transportu ciepła przez ocean i atmosferę wskutek globalnego ocieplenia - ocenia fizyk atmosfery, prof. Szymon Malinowski.
rozwiń zwiń