Nauka

Niezastąpiona witamina K2

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 20:00
Witamina K2 gwarantuje zdrowe kości, chroni przed zwapnieniami i osteoporozą. Co zrobić, gdy nam jej brakuje?
Audio
  • Niezastąpiona witamina K2 (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Pakiet onkologiczny wszedł w życie 1 stycznia. Zakłada, że lekarze pierwszego kontaktu mają wstępnie diagnozować  choroby onkologiczne
Pakiet onkologiczny wszedł w życie 1 stycznia. Zakłada, że lekarze pierwszego kontaktu mają wstępnie diagnozować choroby onkologiczneFoto: Glow Images/East News

- Podstawowe rodzaje witaminy K2 to MK4 i MK7. Witamina MK4 występuje np. w żółtkach albo gęsich wątróbkach. Witamina MK7 jest bogatszą wersją MK4 - wyhamowuje ona wzrost nowotworu piersi i płuc. Co ciekawe, nie pozwala naszemu organizmowi na wytwarzanie szkodliwych wolnych rodników. Podczas gdy my, na co dzień, walczymy z wolnymi rodnikami, które są w naszym organizmie, a więc niejako leczymy skutki, to witamina K2 nie pozwala im się w ogóle wytworzyć - wylicza zalety Jerzy Zięba, autor książki "Ukryte terapie".

Działanie witaminy K2 jest podobne do działania witaminy D. Wiedza o tej witaminie nie jest jednak tak powszechna. - Zastanawiam się, ile leków zostałoby wycofanych z aptek, gdybyśmy wyregulowali w organizmie poziom tej cennej witaminy K2... - mówi Grażyna Dobroń.

Witamina K2 zapobiega takim chorobom i dolegliwościom jak: stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, podwyższony poziom cholesterolu, nowotwory, niski poziom testosteronu

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą przeprowadziła Grażyna Dobroń.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy w poniedziałki i wtorki o godz. 11.15.

(fbi/mp)

Czytaj także

Po co komu kubeł zimnej wody?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 14:00
- Oblewamy się, bo mamy potrzebę bycia postrzeganymi jako osoba o dobrym sercu. To samo poczucie kupujemy sobie wrzucając parę groszy osobie żebrającej na ulicy. Łechcemy swoje poczucie, że jesteśmy dobrym człowiekiem - mówi Robert Rutkowski, psychoterapeuta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wracają relacje mistrz-uczeń

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 12:55
- Mogę mieć kogoś, kogo chcę naśladować w kwestii zarządzania podwładnymi, sposobów spędzania wolnego czasu albo rozwoju duchowego - opowiada Agnieszka Staroń, trenerka komunikacji osobistej, gość "Instrukcji obsługi człowieka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak znaleźć cel w swoim życiu?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 16:00
Jak tłumaczy Robert Fryczkowski, cel jest jak dusza w żelazku - rozgrzewa nas. - Kiedy go mamy to wstajemy rano nie smutni, że jesteśmy starsi o dzień, tylko szczęśliwsi, bo jest bliżej do celu - podkreśla trener.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiekowi do życia potrzebne są komplementy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 13:39
Ciało lubi i potrzebuje dotyku i przytulania. Tak samo umysł uwielbia komplementy, słodkie słowa i miłe gesty. Tak wynika z najnowszych badań Polaków przeprowadzonych przez IQS Group. Prawie wszyscy przyznajemy się, że lubimy komplementy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Często rozmawiamy, ale rzadko kiedy słyszymy się naprawdę"

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 18:33
- Ciekawskość jest nie pierwszym stopniem do piekła, ale wszystkimi. Ciekawość za to jest czymś, co buduje nasze relacje w życiu - mówi Marta Obrycka, propagatorka życia "tu i teraz".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie zapominajmy, że to milczenie jest złotem, a nie mowa...

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 15:30
Niby pamiętamy o tym, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem, ale na co dzień świat wymaga od nas raczej przebojowości i głośnego wypowiadania swojego zdania. Osoby ciche i wycofane są uznawane za takie, które nie mają nic ważnego do powiedzenia...
rozwiń zwiń