Nauka

Uzależnieni od życia w równowadze

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 15:21
- Oczekujemy od świata tego, że będzie niezmienny, przewidywalny. Zamiast reagować na zmiany, usztywniamy się - mówił w radiowej Trójce psycholog Tomasz Jamroziak.
Audio
  • Uzależnieni od życia w równowadze (Trójka/Instrukcja obsługi człowieka)
Uzależnieni od życia w równowadze
Foto: Glow Images/East News

W polskim społeczeństwie przyjęło się, że dobrze jest żyć w równowadze, harmonii. Przekładamy to na bezruch, inercję, bezkonfliktowość. Z tego powodu tysiące ludzi wiedzie życie w niemej rozpaczy spędzając długie, męczące godziny w pracy, której nie znoszą, by kupić rzeczy, których nie potrzebują, żeby zrobić wrażenie na ludziach, których nie lubią.

Tomasz Jamroziak tłumaczył w radiowej Trójce, że budując jakąś pozycję, czy to zawodową, czy materialną, myślimy i wierzymy w to, że świat jest poznawalny, że świat te reguły będzie powtarzał za 10-15 lat.

- Tak wcale nie jest. Zmienia się waluta, cena, sposób komunikowania się ludzi. Mam tu na myśli przykład Facebooka i coraz nowszych telefonów. Nagle okazuje się, że trzeba też gdzieś wyjechać, bo praca w jednym miejscu nie dawała satysfakcji albo pieniędzy - mówił psycholog.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

- Oczekujemy od świata tego, że będzie niezmienny, przewidywalny. Dawniej człowiek martwił się jak ogrzać mieszkanie. My mamy oczekiwania, że mieszkanie będzie ogrzane. Zmieniła się nasza wewnętrzna postawa, źródło kontroli i miejsce z którego kontrolujemy - wyjaśnił Jamroziak.

W opinii psychologa, zamiast płynąć światem, reagować na zmiany, wiedzieć czego chcemy i szukać okazji, by to realizować, my po prostu się "usztywniamy".

"Instrukcja obsługi człowieka" w Trójce - od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

mr

Zobacz więcej na temat: psychologia
Czytaj także

Szympans mieszka w każdym z nas

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 12:25
Spocone dłonie, drżący głos, chęć wykrzyczenia najbrzydszych słów, jakie przychodzą nam do głowy – to oznaka, że w naszym mózgu do głosu doszedł Szympans. Istota żyjąca w naszej głowie, która ma zupełnie odrębny styl działania i myślenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokolenie, która szuka swojej drogi

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 14:15
- Mamy nowe pokolenie: poszukiwaczy swoich możliwości, odkrywania talentów. Oni już nie biorą udziału w pędzie do zdobywania kolejnych dyplomów - mówiła Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie leży granica między rzeczywistością realną i wirtualną?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 17:50
Codziennie pada kolejny rekord sprzedaży. Grę, w której każdy z nas może wcielić się w bezwzględnego bandytę, kupiło trzynaście milionów ludzi. W Polsce aż sześćdziesiąt tysięcy. To fani. A przeciwnicy tego typu gier, przekonują, że zabawa w zło, może nas uczynić złymi.
rozwiń zwiń