Nauka

Czy Superksiężyc powoduje ruch wody w ludzkim mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 17:00
Takie zjawisko zdarza się raz na kilka lat, gdy Księżyc jest wyjątkowo blisko Ziemi, a w dodatku jest pełnia. Świeci więc bardzo jasno i jest dużo większy niż zazwyczaj. Zdaniem niektórych może to powodować gorsze samopoczucie, bezsenność, a nawet niszczycielskie zjawiska.
Audio
  • Czy Superksiężyc powoduje ruch wody w mózgu? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Superksiężyc nad Nowym Jorkiem
Superksiężyc nad Nowym Jorkiem Foto: EPA/PETER FOLEY

Choć naukowego uzasadnienia brak, to wielu pacjentów czuje się kiepsko nawet podczas zwykłej pełni. - Bezsenność to rodzaj wyuczonego zachowania, ale też pewnego oczekiwania. Jeśli pacjent jest przekonany, że podczas pełni gorzej się śpi, to wtedy będzie gorzej spał - mówi dr Michał Skalski, specjalista zaburzeń snu.

- Nigdy nie miałem problemów ze spaniem, no chyba że na własne życzenie wyszedłem z łóżka, by popatrzeć na taki Księżyc przez teleskop czy zrobić mu piękne zdjęcia. To, co taki Księżyc na pewno wywołuje, to odrobinę większe pływy. Szacuje się, że odpływ podczas takiej pełni jest mniej więcej trzy centymetry większy. Poza tym twarde dane pokazują, że taki Księżyc nie powoduje klęsk żywiołowych, katastrof naturalnych ani żadnych innych anomalii w przyrodzie - przekonuje Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

- Skoro woda w morzu rusza się pod wpływem Księżyca, to dlaczego nie miałaby się ruszać woda w ciele człowieka? - zastanawia się Jan Stradowski z miesięcznika "Focus". - Starożytni Grecy już mieli takie koncepcje i twierdzili, że mózg ludzki, który według nich był najbardziej wodnistym organem w ciele, podlegał właśnie takim wpływom Księżyca, w związku z czym człowiek mógł się dziwnie zachowywać. Mówiło się o lunatykowaniu czy zamienianiu w wilkołaki - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału przygotowanego przez Łukasza Karustę.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(mk, ei)

Czytaj także

Spektakularne, całkowite zaćmienie Księżyca [foto, wideo]

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 13:08
Widać je było doskonale w obu Amerykach. W Europie nie, ale można je było obejrzeć na żywo na internetowym portalu NASA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Księżyc ma kształt cytryny?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 15:30
Zdaniem amerykańskich naukowców wiadomo już, dlaczego Księżyc nie jest kulą, tylko jest spłaszczony. Przyczyn nieregularnego kształtu naszego naturalnego satelity upatrują w odległej przeszłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Superksiężyc rozświetlił nocne niebo. Zobacz zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 09:38
W nocy z niedzieli na poniedziałek mogliśmy obserwować bajkową wręcz pełnię Księżyca.
rozwiń zwiń