Nauka

Groźne wędrówki roślin i zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 13:08
- Zwykle winowajcą jest człowiek, który przenosi, przewozi czy to intencjonalnie czy też przypadkowo rośliny i zwierzęta - podkreśla Marcin Zych z Ogrodu Botanicznego UW. Koronnym przykładem tego typu inwazji jest stonka ziemniaczana.
Audio
  • O przemieszczaniu się gatunków (Zapraszamy do Trójki -ranek)
Tarantula ukraińska
Tarantula ukraińska Foto: mistic/ CC/ Wikipedia

Tarantula południoworosyjska to gatunek pająka, który zaczął pojawiać się na Białorusi, wszystko przez to, że ociepla się klimat, ale takie wędrówki wcale nie należą do rzadkości. W Polsce od jakiegoś czasu walczymy ze szrotówkiem - motylem, który zabija nasze kasztanowce.

 

Piotr Tykarski, biolog z Uniwersytetu Warszawskiego, przekonuje, że przemieszczanie się gatunków to zjawisko naturalne dla świata, w którym żyjemy. - Gatunki zmieniają swoje zasięgi i jeżeli zmienia się klimat, to część z nich się przesuwa - tłumaczy biolog. Paweł Średziński z organizacji ekologicznej WWF Polska zwraca uwagę, że innym problemem są gatunki, które sprowadzone z daleka, które w nowym miejscu powodują bardzo duże zmiany.

 

- Stonka ziemniaczana to gatunek, którego nie było nie tylko w Polsce, ale w ogóle w Europie, znienacka się pojawił i rozprzestrzenił bardzo szybko, bezpośrednio w skutek działalności człowieka - przypomina ekspert. Podobnie rzecz się miała z barszczem Sosnowskiego - rośliną, która świetnie znalazła się w europejskich warunkach, a jest bardzo niebezpieczna dla człowieka - jeżeli dojdzie do kontaktu ze skórą powoduje silne poparzenia u człowieka.

 

Z niektórymi gatunkami inwazyjnymi próbuje się walczyć. W Polsce dotyczy to głównie żółwia czerwonolicego i barszczu Sosnowskiego. Jak szacuje Europejska Agencja Środowiska rocznie walka z gatunkami inwazyjnymi, które sieją spustoszenie w lokalnej przyrodzie, pochłania nawet 12  miliardów euro.

Na jakie gatunki inwazyjne jesteśmy narażeni? Zapraszamy do wysłuchania materiału Kuby Witkowskiego.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między godziną 6.00 a 9.00.

Zobacz więcej na temat: biologia
Czytaj także

Ten park powstał, by chronić chrząszcze

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 00:01
W lasach pod Tolkmickiem (woj. warmińsko-mazurskie) powstał Park Pachnicowy, czyli sztuczne siedlisko dla zagrożonego wyginięciem gatunku chrząszcza - pachnicy dębowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy odkryli bakterie żyjące przy -15°C

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 00:50
Jak dotąd za główną przeszkodę w rozwoju życia na Marsie czy księżycach Saturna uważano lodowate temperatury. Ostatnie odkrycia pokazują, że bakterie wytrzymają spory mróz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komary atakują nie ze swojej woli? Są dowody

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 09:00
Pasożyty wywołujące malarię potrafią sterować zachowaniem zainfekowanych komarów, które przenoszą chorobę. Tę intrygującą teorię potwierdzili ostatnio lekarze z Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamrożone rośliny sprzed setek lat znów żyją

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 14:30
Próbki mają 400 lat i pochodzą z Arktyki. Naukowcy potwierdzają: powróciły do życia.
rozwiń zwiń